ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

رئیس جمهور غنی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات را از سمتش برکنار کرد

© AP Photo / Rahmat Gul, Fileرئیس جمهور غنی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات را از سمتش برکنار کرد
رئیس جمهور غنی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات را از سمتش برکنار کرد - اسپوتنیک افغانستان
ارگ ریاست جمهوری با نشر یک فرمان رئیس جمهور اشرف غنی، از نهادهای ذیربط خواسته است که نامزدان دیگر را برای احراز این سمت به ریاست‌ جمهوری معرفی نمایند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور امروز (چهارشنبه ۲۴ عقرب) نجیب‌الله احمدزی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان را از مقامش برکنار کرد.

در این فرمان آمده است:" بر اساس فیصله و مطالبه مورخ ۲۱ عقرب سال جاری کمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر عزل نجیب الله احمدزی از عضویت آن کمیسیون، هدایت داده می‌شود تا نهادهای مربوطه، لیست کاندیدان جدید را به منظور تعیین یک تن عضو کمبود آن کمیسیون به ریاست‌ جمهوری معرفی نمایند."

رئیس جمهور غنی در حالی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات را از کار برکنار می‌کند که قرار است انتخابات شورای ملی و شورای‌های ولسوالی‌ها تا نه ماه دیگر در کشور برگذار گردد.

پیش از این آقای احمدزی گفته بود که پس از دیدار با رئیس جمهور در بارۀ استعفایش تصمیم خواهد گرفت.

آقای احمدزی گفته بود که اکرم خپلواک مشاور رئیس جمهور با تهدید از وی خواسته است تا از کارش استعفا کند.

افزون بر فشارهایی که آقای احمدزی به آن ها اشاره دارد، پنج تن از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات نیز درخواست برکناری او را به رئیس جمهور فرستاده اند. اقای احمدزی در واکنش به این خواست نیز می‌گوید که این پنج تن در نتیجۀ فشارهای سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور چنین خواستی را مطرح کرده اند.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات به طلوع گفت که اگر از کارش استعفا کند انتخابات به مشکلات فراوان روبرو خواهد شد.

نجیب احمدزی در حدود یک سال پیش از سوی کمیتۀ گزینش اعضای کمیسیون های انتخاباتی و با تایید رهبران حکومت وحدت ملی به کمیسیون مستقل انتخابات گماشته شد.

بر بنیاد قانون، اگر رییس کمیسیون مستقل انتخابات از کارش استعفا نماید، حکومت باید از فهرست درخواست دهندگان اعضای کمیسیون مستقل انتخابات یک شخص شایسته را به این پست بگمارد، و اگر شخصی از این فهرست شایستگی عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات را نداشته باشد، کمیتۀ گزینش باید دوباره ایجاد شود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала