ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

اعلام ترکیب قومی فرماندهی نظم عامه و قطعۀ ضد آشوب

© Flickr / isafmediaاعلام ترکیب قومی فرماندهی نظم عامه و قطعۀ ضد آشوب
اعلام ترکیب قومی فرماندهی نظم عامه و قطعۀ ضد آشوب - اسپوتنیک افغانستان
در پی نشر سندی مبنی بر تبارگرایی در وزارت داخله، سرور دانش معاون دوم رییس جمهور افغانستان با اعلام ترکیب قومی فرماندهی امن و نظم عامه، هرگونه تبعیض قومی در این ارگان را رد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از روزنامۀ هشت صبح، آقای دانش در مراسم معرفی سرپرست وزارت تحصیلات عالی اعلام کرد که در ترکیب فرماندهی امن نظم عامه، قوم تاجیک دارای اکثریت است و ادعای تبارگرایی در این نهاد را به «از کاه، کوه ساختن است» تشبیه کرد.

دانش با ارایۀ آمار اعلام کرد که در فرماندهی امن و نظم عامه و همچنان قطعۀ ضد آشوب قوم تاجیک دارای اکثریت استند و خاطر نشان ساخت که شماری آگاهانه یا ناآگاهانه بر علیه دولت تبلیغات راه‌اندازی می‌کنند.

معاون دوم رییس جمهور گفت: ««قوماندانی عمومی امن و نظم عامه دارای هشت لوا است که مجموع تشکیل آن به شمول افسر و ساتنمن ۱۳۰۴۹ نفر است. از این مجموعه از نگاه ترکیب قومی، ۷۰۳۰ نفر تاجیک، ۳۲۸۷ نفر پشتون، ۹۱۸ نفر هزاره، ۶۸۳ نفر اوزبیک، ۱۹۹ نفر پشه‌ای، ۲۰ نفر بلوچ، ۲۵ نفر نورستانی، ۸۹ نفر عرب، ۲۹ نفر ایماق و ۷۷ نفر ترکمن هستند. هم‌چنین قطعه ضد آشوب که جزء همین قوماندانی است، متشکل از ۵۰۰ نفر است که از نگاه ترکیب قومی، ۳۹۱ نفر تاجیک، ۶۰ نفر پشتون، ۲۹ نفر هزاره و ۱۱ نفر اوزبیک، ۵ نفر پشه‌ای، ۳ نفر عرب و یک نفر بلوچ هستند. آیا با این ترکیب این ادعا درست است که قوم بزرگ تاجیک ما از این قطعه پولیس حذف شده است؟ آیا نباید نتیجه بگیریم که دست‌های پیدا و پنهان در صدد ایجاد تفرقه قومی هستند؟»

چند روز یپش، تصویری از یک نامه در شبکه‌های اجتماعی نشر شد که در آن فهرستی از افسران برای شمولیت در «قطعۀ ضد آشوب» خواسته شده بود و در آن عبارت «به استثنای ملیت تاجیک» به کار رفته بود. این نامه موجب اعتراض گستردۀ جمعی از کاربران شد که وزارت داخله را به تبارگرایی متهم می‌کردند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала