ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

سؤتفاهم بین غنی و عبدالله

© REUTERS / Mohammad Ismailسؤتفاهم بین غنی و عبدالله
سؤتفاهم بین غنی و عبدالله - اسپوتنیک افغانستان
اختلاف غنی و عبدالله بر سر محمد محقق

اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری اطلس، گفته می شود اشرف غنی رئیس جمهور و داکتر عبدالله رئیس اجرائیه بر سر حضور محمد محقق در نشست شورای امنیت، تنش لفظی داشته اند و همین دلیل باعث شده است، که جلسات شورای امنیت در سه هفته اخیر برگزار نشود.

منابع در حکومت، می گویند که علت برگزار نشدن نشست شورای امنیت ملی، بحث در بارۀ چگونگی حضور محمد محقق، معاون رئیس اجرائیه در این نشست بوده است.

در سه هفتۀ اخیر نشست شورای امنیت ملی در ارگ ریاست جمهوری برگزار نشده است و به جای آن، نشست سرقوماندانی اعلی دایر می شود.

قادرشاه، سخنگوی شورای امنیت ملی می گوید مسایل مهمی که قابل بحث باشند، در نشست سرقوماندانی اعلی روی آن گفتگو می شود.

وی در این باره می افزاید: «مسایلی که به بخش های نظامی و امنیتی ربط دارند، در نشست های سرقومندانی اعلی، به بحث گرفته می شوند. این نشست نظر به اوضاع، هفته یک یا دوبار برگزار می شود. نشست شورای امنیت ملی، به گونه عموم، روی موضوعاتی چون پالیسی ها و سیاست ها می چرخد و این نشست به صلاح رئیس جمهور و هنگامی که نیاز باشد، برگزار می شود. علل الرغم این که رییس جمهور در سفرهای رسمی باشد، هیچ هفته یی نیامده است که در آن، نشست شورای امنیت ملی و یا نشست سرقومندانی اعلی برگزار نشده باشد».

بر اساس گزارشات حکومت، جلسۀ شورای امنیت ملی معمولاً هفتۀ یک‌بار تحت ریاست رئیس جمهور برگزار می شود که در آن ضمن بررسی مسایل مهم امنیتی کشور، پالیسی‌ها، استراتیژی‌ها و طرزالعمل‌ها و سایر برنامه‌های مرتبط به امنیت ملی کشور به تصویب می‌رسند.

این شورا به شمول رئیس جمهور شانزده عضو دارد و معاونین ریاست اجرائیه نیز اعضای این شورا اند.

برخی از منابع می گویند که نشست های هفته وار شورای امنیت ملی، پس از گفته های محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی در بارۀ جنگ سوریه و نقش جوانان افغان و ایران در این جنگ، متوقف شدند.

به گفته این منابع، رئیس جمهور می خواست در نخستین نشست پس از این گفته های آقای محقق، عضویت او را در نشست شورای امنیت ملی، ملغا سازد؛ اما پس از مخالفت عبدالله عبدالله با این تصمیم اشرف غنی، نشست شورای امنیت ملی برگزار نشد    

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала