ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

فرار دسته جمعی هندو ها از پکتیا

© AFP 2021 / NARINDER NANUIndian Sikh pilgrims pose for a photograph as they wave from a train bound for Pakistan at a railway station in Amritsar on November 15, 2013
Indian Sikh pilgrims pose for a photograph as they wave from a train bound for Pakistan at a railway station in Amritsar on November 15, 2013 - اسپوتنیک افغانستان
در ولایت پکتیا که زمانی هشت صد شهروند اهل هنود و سیک زنده گی می کردند، اکنون تنها سه تن از آنان در این ولایت باقی مانده اند.

این هندوها و سیک ها، می گویند که خانواده ها و دوستان آنان در نتیجه جنگ ها و خشونت ها در افغانستان، این کشور را ترک کرده اند.
جگمون سنگ چهل وهشت ساله، از سال ها به این سو با همسرش در شهرگردیز زنده گی می کند. او می گوید شماری از نزدیکانش می خواهند تا دوباره به زادگاه های شان در گردیز برگردند، اما خانه های شان ویران و زمین های شان غصب شده اند.
وی از حکومت می خواهد که زمینه برگشت آنان را فراهم کند.
جگمون سنگ گفته است:«دولت برای بودوباش ما جای بدهد. چیزی زیادی از دولت نمی خواهیم، نزدیکان ما آماده استند تا به کشور بازگردند.»
یک تن از هندوهای دیگر در گردیز می گوید که تنها زنده گی می کند و اعضای خانواده اش در هند استند. به گفته این باشنده گردیز، خانه های آنان درگردیزغصب شده اند.
او می افزاید: «برای ما درمسال ساخته شود، از ما پرسان شود. جایدادهای ما غصب شده اند. من یک دکان را فروخته بودم و هنوزهم پولش را برایم نپرداخته اند.»
بسیاری از هندوها و سیک ها، در منطقه بالاحصار شهر گردیز زنده گی می کردند. اما شماری از خانه ها در این منطقه اکنون یا به کرایه گرفته شده اند و یاهم از سوی زورمندان غصب شده اند.
در همین حال، یک عضو شورای ولایتی پکتیا از حکومت می خواهد تا به مشکلات این اقلیت غیرمسلمان کشور رسیده گی کند.
مقام های محلی در ولایت پکتیا اما در بارۀ فراهم سازی مکان برای بازگشت این شهروندان کشور، حاضر به گفت و گو با ما نشد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала