حکیمی: عواید داخلی افغانستان ۷۰ درصد افزایش یافته است

© Photo / MoF Afghanistanاکلیل حکیمی، وزیر مالیه افغانستان
اکلیل حکیمی، وزیر مالیه افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزیر مالیه افغانستان همچنین اضافه کرد که باید تلاش شود تا در بودجه عادی کشور صرفه جویی صورت گیرد. او گفت که به زودی طرحی به مجلس فرستاده می‌شود که از خرید وسایل تجملاتی در اداره‌ها جلوگیری شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، اکلیل حکیمی، وزیر مالیه جمهوری اسلامی افغانستان که روز شنبه (نهم جدی) جهت استجواب در مورد بودجه سال مالی ۱۳۹۷ خورشیدی به مجلس نمایندگان فراخوانده شده بود، به نمایندگان گفت که باید تلاش کنیم که تا دو سال آینده، عواید داخلی خود را تا ۲ میلیارد دالر افزایش دهیم.

وزیر مالیه کشور می‌گوید که کمک‌های بین‌المللی نسبت به سال‌های گذشته حدود ۲۵ درصد کاهش یافته است و تا سال ۲۰۲۰ میلادی دیگر تمویل خارجی وجود ندارد.
وزیر مالیه خطاب به نمایندگان گفت که اگر می‌خواهید از وابستگی سیاسی خلاص شوید، باید تلاش کنیم که به استقلال مالی برسیم.
او به نمایندگان نوید داد که عواید داخلی کشور نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی، حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است که در سال جاری ۱۶۹ میلیارد افغانی رسیده است. عواید در سال ۹۳ خورشیدی ۱۰۰ میلیارد افغانی بوده است.
آقای حکیمی همچنین اضافه کرد که باید تلاش کنیم که در بودجه عادی خود صرفه جویی کنیم. او گفت که به زودی طرحی به مجلس فرستاده می‌شود که از خرید وسایل تجملاتی در اداره‌ها جلوگیری شود.
وزیر مالیه در ادامه افزود که علاوه بر این، باید در جستجویی چشمه‌های عایداتی خود باشیم. او از نمایندگان طلب کمک در تحقق این طرح کرد.
اوگفت که حدود ۵۴ درصد بودجه سال مالی ۹۷ خورشیدی را کمک‌های جامعه بین‌المللی تشکیل می‌دهد که باید راهکاری برای جایگزینی این مبلغ پیدا کرد.
مجموع بودجه‌ی ملی سال مالی ١٣٩٧، بالغ به ۳۵۷.۶ میلیارد افغانی است، که از آن‌جمله ۲۶۷ میلیارد افغانی آنرا بودجه‌ی عادی و ۹۳ میلیارد افغانی آنرا بودجه‌ی توسعه‌ای تشکیل می‌دهد. بااین وجود سهم حکومت در تمویل آن ۴۷.۵ درصد است.
مجلس نمایندگان در مورد نحوه اختصاص بودجه به ولایت‌ها، وزیر مالیه را به مجلس فراخواند.
وزیرمالیه به نمایندگان أطمینان داد که نظریات شان در سند بودجۀ ملی با در نظرداشت قوانین نافذۀ کشور و امکانات موجود در نظر گرفته شده و از آنها درخواست کرد که بودجۀ ملی رابه‌خاطرتطبیق پروژه های انکشافی به وقت معین وروند کاری حکومت هرچه سریعتر تصویب کنند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала