ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اتصال چابهار به خط آهن آسیای میانه انقلاب اقتصادی خواهد بود

© AFP 2021 / ATTA KENAREاتصال چابهار به خط آهن آسیای میانه انقلاب اقتصادی خواهد بود
اتصال چابهار به خط آهن آسیای میانه انقلاب اقتصادی خواهد بود - اسپوتنیک افغانستان
نصیراحمد نور، سفیر افغانستان در ایران گفته است که این بندر یک کریدور بسیار مهم و فعال، نه تنها برای سه کشور، بلکه برای کشورهای آسیای میانه، حوزه قفقاز و حتی روسیه و اروپا است و اهمیت فوق العاده دارد.

به گزارش اسپوتنیک، دکتر نصیراحمد نور، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران در گفتگویی ویژه با خبرنگار خبرگزاری آوا با اشاره به اهمیت فوق العاده بندر چابهاردر منطقه، گفته است: "زمانی‌که کارها تکمیل شود و پروژه های زیربنایی از جمله خط آهن از چابهار به شبکه خط آهن داخلی ایران و همچنین شبکه خط آهن افغانستان و در امتداد آن به شبکه خط آهن آسیای میانه وصل شود، بدون شک یک تحول و انقلاب در تعاملات اقتصادی منطقه‌ای ایجاد خواهد شد".

وی همچنان یادآور شد که کشورهای متعددی به خصوص در آسیای میانه به بندر چابهار و کریدور متصل به آن علاقمند هستند و در این محور، در حال حاضر بحث خط آهن مزارشریف ـ هرات مطرح بوده که محور آن اتصال به چابهار است.

سفیر افغانستان در ایران در مورد آمادگی های زیربنایی و زیرساختی در بندر چابهار گفت: "تا جایی که دیده می شود، کار خیلی بزرگی در بندر چابهار صورت گرفته است، این پروژه یک پروژهٔ بزرگ است و به سرمایه گذاری های هنگفت بین‌المللی نیاز دارد، ولی جمهوری اسلامی ایران تا کنون به تنهایی توانسته کار بزرگی را در این بندر انجام دهد".

سفیر افغانستان در ایران در عین حال خاطرنشان کرد که در وقتی بحث چابهار مطرح می شود، این بندر یگانه گزینه افغانستان نبوده و قرار هم نیست حکومت یک گزینه را در رقابت با گزینه دیگر مطرح کند.

وی افزود: "جناب آقای رئیس جمهور و سایر مقامات افغانستان بارها بر اهمیت حیاتی چابهار تأکید کرده اند، گذشته از این افغانستان به دنبال راه های متعدد دیگر نیز است. حتی ما بنادر پاکستان را منتفی نمی دانیم، ولی این مربوط به پاکستان است که منفعت خود را در همکاری و همگرایی منطقه ای ببیند. اگر ما در یک فضای اعتماد و تبادل منافع با پاکستان قرار بگیریم، همه گزینه هایی که وجود دارد، جایگاه خود را خواهد داشت و هیچ کدام، بدیل دیگری نخواهد بود؛ بلکه هر کدام از این گزینه ها در اتصال منطقه ای و کاهش هزینه ها، مؤثریت خاص خود را دارد".

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала