پای عربستان به پروژه گاز" تاپی" باز شد

© AFP 2022 / HO / AFP SPAپای عربستان به پروژه گاز" تاپی" باز شد
پای عربستان به پروژه گاز تاپی باز شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در حالی که ترکمنستان کار ساخت خط لوله انتقال گاز تاپی را برای انتقال به پاکستان و هند آغاز کرده است عربستان نیز درنظر دارد تا مبالغ هنگفتی را در اجرای این پروژه بین المللی سرمایه گذاری کند.

به گزارش اسپوتنیک، پروژه خط لوله گاز تاپی قرار است گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به کشورهای پاکستان و هند انتقال دهد و کار ساخت این خط لوله انتقال در ترکمنستان آغاز شده است.
پروژه تاپی پس از تکمیل مراحل ساخت آن در ترکمنستان با عبور از ولایت های هرات، فراه، نیمروز، هلمند و قندهار وارد پاکستان و سپس هند خواهد شد. اما به دلیل مشکلات امنیتی هنوز این پروژه در افغانستان اجرایی نشده است.
بر اساس گزارش آذرنیوز ، مقصد بابایف معاون نخست وزیر ترکمنستان در نشست کابینه این کشور اعلام کرد که عربستان سعودی مبلغ هنگفتی را برای سرمایه گذاری در پروژه تاپی اختصاص داده است.
وی افزود: عربستان بر اساس توافقی که در سال 2016 میلادی با ترکمنستان انجام داده قرار است سرمایه گذاری قابل ملاحظه ای را در این پروژه انجام دهد.
هزینه ساخت خط لوله تاپی تا  10 میلیارد دالر برآورد شده است و بانک توسعه آسیایی، بانک اروپایی بازسازی و توسعه و کشور جاپان برای سرمایه گذاری در این پروژه هزینه خواهند کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала