ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تابعیت دوگانه از سوی کمیته قوانین مجلس نمایندگان افغانستان تایید شد

© فریبا قلی زادهتابعیت دوگانه از سوی کمیته قوانین مجلس نمایندگان افغانستان تایید شد
تابعیت دوگانه از سوی کمیته قوانین مجلس نمایندگان افغانستان تایید شد - اسپوتنیک افغانستان
در جلسه امروز کمیته قوانین، یک بار دیگر موضوع شهروندی دوگانه به تفصیل و دقت بیشتر مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، براساس اجندا، ابتدا طرح قانون تابعیت از جانب وزارت عدلیه به جلسه کمیته ارائه گردید و از جانب اعضای جلسه مورد ارزیابی قرار گرفت. 
این طرح چندی پیش نیز در کمیته قوانین ارائه شده بود که اعضای جلسه در خصوص موضوعاتی چون تابعیت دوگانه، رعایت احکام میثاق های بین المللی در مورد تابعیت، سلب تابعیت، شرایط کسب تابعیت و آثار کسب تابعیت بررسی های خویش را انجام دادند. 
در جلسه امروز کمیته قوانین، یک بار دیگر موضوع تابعیت دوگانه به تفصیل و دقت بیشتر مورد بررسی قرار گرفت.

بازداشت یک شهروند افغانستان در میدان هوایی دهلی نو - اسپوتنیک افغانستان
بازداشت یک شهروند افغانستان در میدان هوایی دهلی نو

عبدالبصیر انور وزیر عدلیه در جلسه امروز گزارش داد، که براساس طرح جدید  تابعیت دوگانه پذیرفته شده و هیچ شهروند کشور به سلب تابعیت مجبور نخواهد شد. 
قانون اساسی در موارد مشخص روی تابعیت واحد تأکید کرده و فراتر از آن در تضاد با مفاد قانون اساسی قرار دارد و عدم پذیرش تابعیت دوگانه شهروندان و یا محدود کردن استخدام و فعالیت آنان در ادارات دولتی بر خلاف احکام قانون و در مغایرت با حقوق شهروندی قرار دارد. 
سرانجام طرح قانون تابعیت مورد تأیید قرار گرفت و فیصله شد که موضوع استخدام شهروندان افغانی دارای تابعیت مضاعف در پست های دیپلماتیک، نظامی و امنیتی باید باردیگر ازسوی کابینه جمهوری اسلامی افغانستان به بحث گرفته شود. 
همچنان در این جلسه، طرح مقرره حفاظت از شعاع آیونایزکننده بررسی شد. این طرح از سوی اداره انرژی هستوی و وزارت عدلیه تهیه و تنظیم شده است. 
هدف از طرح این مقرره، حفاظت اشخاص و محیط زیست از شعاع آیونایزکننده و مواد فاضله رادیو اکتیو و جلوگیری از استعمال غیر مجاز شعاع آیونایزکننده و مواد فاضله رادیو اکتیف است. 
اعضای جلسه در خصوص این مقرره روی موضوعاتی چون مراجع تطبیق کننده مقرره، مراجع نظارت کننده، تعیین حق الخطر برای افرادی که مستقیم با این مواد سروکار دارند و نیز بررسی اصطلاحات و دیگر موارد شکلی بحث و تبادل نظر کردند.

با توجه به بحثی که در مورد این مقرره صورت گرفت و همچنین توضیحی که از جانب ادارات مبنی بر اهمیت و ضرورت این مقرره از مسئول داده شد، طرح مقرره حفاظت از شعاع آیونایزکننده از جانب کمیته قوانین تأیید گردید.

یادآوری می کنیم، که بسیاری از شهروندان افغانستان نظر به جنگ های طولانی مدت به کشورهای خارج مهاجر شده و شهروندی این کشورها را گرفته اند.

 

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала