ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اعتراف شمار زیادی از شرکت‌کنندگان جام جهانی 2011 به استفادۀ دوپینگ

© Sputnik / Anton Denisovاعتراف شمار زیادی از شرکت‌کنندگان جام جهانی 2011 به استفادۀ دوپینگ
اعتراف شمار زیادی از شرکت‌کنندگان جام جهانی 2011 به استفادۀ دوپینگ - اسپوتنیک افغانستان
نیمی از شرکت کنندگان مسابقات قهرمانی-2011 در بخش دو و میدانی به مصرف دوپینگ اعتراف کرده اند.

به گزارش اسپوتنیک، مجله علمی «طب ورزشی» در شماره ماه جنوری، نتایج  تحقیقات گروهی از دانشمندان در موضوع رواج دوپینگ در ورزش را منتشر کرد. این تحقیقات به سفارش آژانس جهانی ضد دوپینگ و انجمن جهانی فدراسیون دو و میدانی انجام شد. این نظرسنجی  بدون افشای نام ورزشکاران انجام شد تا مشخص شود چه تعدادی از ورزشکاران از دوپینگ و یا روش های ممنوعه با هدف بهبود نتایج خود استفاده کرده اند.

محققان در میان شرکت کنندگان دو مسابقه بزرگ دو و میدانی در سال 2011 نظرسنجی برگزار نموده اند — مسابقات قهرمانی دو و میدانی در "دائگو" و "دوحه". شرکت در نظرسنجی کاملاً داوطلبانه بود. 1290 شرکت کننده مسابقه قهرمانی از کل 1841 سوالات را دریافت کردند و 1203 نفر به سوال جواب موافق داده اند.

نتایج نظرسنجی جالب بودند — 43,6 در صد شرکت‌کنندگان مسابقه قهرمانی دو و میدانی و 57,1 در صد شرکت‌کنندگان بازی‌های پان عربی در خصوص مصرف دوپینگ، جواب مثبت دادند. 70,1 درصد اشتراک‌کنندگان نظرسنجی اعلام کردند که از مواد مختلفی استفاده کرده اند.

محققان به این نتیجه رسیدند که دوپینگ — پدیده‌ای است که زیاد در بین ورزشکاران مشهور رواج دارد. در عین حال به گفته محققان، نمی توان در همه موارد مصرف دوپینگ توسط ورزشکاران را به اثبات رساند — فقط 2-1 در صد آزمایش های دوپینگ، مثبت هستند.

آندره پتروسی، نویسنده دوم مقاله تحقیقی، پروفیسور دانشگاه "کینگستون" در خصوص نتایج نظرسنجی گفت:"مسأله دوپینگ مسأله مهمی است. اما نمی‌توان بدون ارزیابی دقیق سطح رواج آن به مقیاس آن پی‌برد. حتی اگر پایین‌ترین سطح — 10 در صد را در نظر بگیریم، که به نظر من دور از واقعیت است، باید بفهمیم کدام ورزشکاران در این 10 درصد جا گرفته اند. اگر برندگان در بین آنها باشند، پس این مسأله واقعا جدی است. در حال حاضر، مطابق با ارزیابی محققان‌ ما،  سهم ورزشکارانی که دوپینگ مصرف می‌کنند خیلی بالاست. ارقام موجب نگرانی می شوند و نمی توانیم بدرستی معین کنیم که چه تعداد ورزشکار در واقع موازین ضد دوپینگ را رعایت می‌کنند".

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала