تلاش پاکستان برای منصرف ساختن ایران از شکایت یک میلیارد دالری

© AP Photo / Vahid Salemiتلاش پاکستان برای منصرف ساختن ایران از شکایت یک میلیارد دالری
تلاش پاکستان برای منصرف ساختن ایران از شکایت یک میلیارد دالری - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
اختلاف بر سر خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان با متهم کردن اسلام آباد از سوی تهران به تخطی از توافق شدت گرفته است.

به گزارش اسپوتنیک، منابع دیپلماتیک پاکستانی گفته اند پاکستان تلاش می‌کند تا ایران را از شکایت به محکمه بین المللی برای دریافت خسارت بیش از یک میلیارد دالری باز دارد.
یک مقام ارشد در وزارت خارجه پاکستان گفت: ایران از استدلال‌های پاکستان برای تاخیر در اجرایی کردن خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان خسته شده است. «ما تلاش می کنیم تا ایرانی‌ها را متقاعد کنیم که هنوز به این پروژه متعهدیم و این تاخیر به علت هیچ گونه قصد و نیت بد نیست.»
وی افزود: پاکستان خوش بین بود که این موضوع از طریق مذاکرات حل خواهد شد. «آنها فقط دچار سوء تفاهم شدند. این موضوع حل خواهد شد.»
بنا بر گزارش ها، ایران تهدید کرده است که علیه پاکستان برای کنار گذاشتن پروژه آی پی به دیوان بین المللی داوری شکایت می کند. تهران هشدار داده است که به بند جریمه در توافق خرید و فروش گاز استناد می کند که بر اساس آن درصورتی که پاکستان به توافق پایبند نباشد، پاکستان باید روزانه یک میلیون دالر به تهران بپردازد. ایران به دنبال بیش از 1.2 میلیارد دالر جریمه بر اساس توافق خرید و فروش گاز است.
پاکستان می‌گوید که پروژه آی پی هنوز زنده است. محمد فیصل، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان چندی پیش گفت پروژه آی پی متوقف نشده است.
سال هاست که قرار است گاز میادین پارس جنوبی ایران از طریق خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان، بحران انرژی این کشور را حل کند. این پروژه که به خط لوله صلح نیز معروف است ابتدا با هدف انتقال گاز ایران از پارس جنوبی به هند و پاکستان و احداث شد اما در نهیات هدف پروژه به رساندن گاز به شهرهای بزرگ کراچی و مولتان پاکستان محدود شد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала