مظاهره کنندگان بامیانی خواهان برکناری والی این ولایت شدند

© Photo / زمان احمدیتظاهرات کنندگان بامیانی خواهان برکناری والی این ولایت شدند
تظاهرات کنندگان بامیانی خواهان برکناری والی این ولایت شدند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ده ها تن از شهروندان بامیان و فعالان مدنی این ولایت پیش از ظهر امروز شنبه(۲۶ حوت) طی یک تظاهرات مسالمت آمیز والی بامیان را به نقض حقوق بشری متهم کرده و خواهان کناره گیری وی از سِمت والی این ولایت شدند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، این تظاهرکننده گان ، حکومت محلی بامیان را به نقض حقوق شهروندان متهم کرده و از مقامات خواهان برکناری وی از قدرت شدند.

این شهروندان درحالی دست به اعتراض زدند که نزدیک به یک هفته پیش قدوس جوان هزاره و ماموره دختر ۱۶ ساله از قوم پشتون که باشنده ولسوالی کهمرد می‌باشند، از منزل فرار کرده بودند که پس از چند روز حکومت محلی بامیان این دختر ۱۶ ساله را به خانواده وی تسلیم کرد.

Village girls wait as humanitarians unload a shipment of food, clothing and supplies in western Afghanistan. - اسپوتنیک افغانستان
والی بامیان به جرم نقض حقوق بشر مجازات گردد

قدوس جوان هزاره و ماموره دختر ۱۶ ساله پشتون تبار که چندی پیش از منزل فرار کرده بودند بنا به دلایل امنیتی خودشان را به اداره محلی بامیان تسلیم کرده بودند که پس از دو روز بنا به درخواست خود این دختر وی به یک‌تن از متنفذین قوم تاجک به نام ملا کبیر سپرده تا وی در امنیت باشد.

این تظاهر کننده گان تسلیمی ماموره را خلاف قانون دانسته و حکومت محلی بامیان را به مصلحت اندیشی و نقض قانون و حقوق بشری متهم کردند.

عبدل دانشیار، یکی از فعالان مدنی بامیان حکومت محلی بامیان را به نقض حقوق شهروندی شهروندان این ولایت متهم کرده و از والی بامیان خواهان کناره گیری وی از مقام والی این ولایت شد.

دانشیار اظهار داشت ،که با تسلیمی ماموره اداره محلی بامیان حقوق قدوس و ماموره را غصب کرده و عاملان آن باید به محاکمه کشانیده شود.

خلیفه امین، یکی از معترضان و کاکای قدوس زیر پیگرد قرار دادن پسر برادرش را ناعادلانه و خلاف قانون دانسته گفت: قدوس هیچ کار خلاف را مرتکب نشده و هردو طرف به این ازدواج راضی بودند، اینکه حکومت محلی بامیان قدوس را زیر پیگرد قرار داده است خلاف قانون بوده و شهروندان باید از حق قدوس دفاع نمایند.

آنان صدور قطع‌نامه ۲ ماده ای، از سازمان های حقوق بشری خواهان به محاکمه کشانیدن عاملان ضایع شدن حقوق ماموره و قدوس شده و از دولت افغانستان خواهان برکناری والی این ولایت شدند.

از سویی هم مسئولان اداره محلی بامیان می‌گویند ،که در رسیدگی به پرونده این دو جوان هیچ گونه کوتاهی صورت نگرفته بلکه طبق قانون به قضایای آنان رسیدگی شده است.
عبدالرحمن احمدی، سخنگویی ولایت بامیان می‌گوید: اعتراضات حق مسلم تمامی شهروندان کشور می‌باشد، اما در پیوند به این قضیه اداره محلی بامیان با مشورت مردم و با مشورت هر دو طرف حل و فصل کرده و حقوق هیچ یکی از طرف ها نقض نشده است.

به گفته سخنگویی ولایت بامیان، اداره محلی بامیان در راستای تطبیق قانون متعهد بوده و باور دارد با حل این مسئله از یک منازعه بزرگ جلوگیری کرده است.
او گفت، نزدیک به یک هفته پیش یک تن از سربازان پولیس در منطقه اشپشته ولسوالی کهمرد دختر ۱۶ ساله ای را فراری داده بود که پس از پادرمیانی و اصرار مکرر اقوام پشتون دختر دوباره به خانه پدرش بازگردانده شد.

در همین حال، شماری از شهروندان و فعالان مدنی بامیان تسلیمی ماموره را خلاف قانون و دانسته و با برگزاری تظاهراتی خواهان به محاکمه کشانیدن ناقضان حقوق شهروندی آنان شدند.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала