افغانستان می‌تواند تریاک کشف شده توسط پولیس را به فروش برساند

© Sputnik / Stringerافغانستان می‌تواند تریاک کشف شده توسط پولیس را به فروش برساند
افغانستان می‌تواند تریاک کشف شده توسط پولیس را به فروش برساند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مرکز عدلی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر کشور اعلام کرده که بعد از این دولت افغانستان تریاک کشف شده توسط نهادهای دولتی را می‌تواند به فروش برساند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری جمهور، احمد خالد موحد، سخنگوی این مرکز گفته است که مطابق ماده 19 قانون جدید مبارزه با مسکرات و مواد مخدر، دولت افغانستان در موافقت با بورد بین المللی مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل به شرکت‌ها و کشورهای که جواز خرید مواد مخدر را داشته و برای تولید صنعتی خود استفاده کنند، برای آنان به فروش می‌رساند.او گفت که فقط تریاک به فروش می‌رسد.
به گفته آقای موحد در سال 1396 خورشیدی 1891کیلو هیرویین، 10 هزار و 600 کلیو مورفین و بیشتر از 2.4 تن تریاک توسط این مرکز کشف شده است.
او افزوده که انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی که کشف شده در افغانستان به 25 تن می‌رسد که بیشتر این مواد، شامل تریاک و حشیش است.
آقای موحد گفت که با توجه به این میزان مواد مخدری که به دست پولیس می‌افتد، دولت در هماهنگی با نهادهای بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر تصمیم گرفت که به جای آتش زدن این مواد، آن‌را به فروش برساند.
او گفت که اکنون به شمول ایران، هند و ترکیه، پنج کشور جواز تولید و فروش مواد مخدر را دارند که با توجه به کیفیت مواد مخدر افغانستان، شاید همین کشورها خریدار باشند.
به گفته آقای موحد این تریاک، تریاکی نیست که دهقان در مرزعه تولید می‌کند، بلکه شامل تریاکی است که نیروهای پولیس آنها را از قاچاقچیان مواد مخدر ضبط می‌کنند.
او گفت قبلا این مواد توسط پولیس و سایر نهادهای عدلی و قضای افغانستان آتش زده می‌شد.
آقای موحد گفت که تاکنون مشخص نیست که دولت چه مقدار از این فروش درآمد خواهد داشت، ولی تمام درآمد حاصل به وزارت مالیه منتقل می‌شود که دولت با توجه به نیازمندی‌اش این بودجه را مصرف کند.
در آخرین گزارش حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل تولید مواد مخدر افغانستان در سال گذشته میلادی 87 درصد افزایش یافته بود.
این گزارش مشترک سالانه که چهارشنبه 24 عقرب سال گذشته در کابل منتشر شد که براساس آن در سال 2017 مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به 9 هزار تن رسید. سال قبلش این رقم 4800 تن بود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала