واکنش‌ ایالات متحده امریکا به حمله‎های انتحاری پی‎‌هم در کابل

© Sputnik / JAKواکنش‌ ایالات متحده امریکا به حمله‎های انتحاری پی‎‌هم در کابل
واکنش‌ ایالات متحده امریکا به حمله‎های انتحاری پی‎‌هم در کابل - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مایک پامپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا، روز سه شنبه، حملات انتحاری پی هم در کابل را که منجر به کشته شدن 29 تن شد، به شدت محکوم کرد.


به گزارش اسپوتنیک، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا در دیدار با خبرنگاران گفت:" ایالات متحده به شدت حمله های غیرمنتظره و وحشیانه امروز در کابل را که باعث کشته شدن 29 نفر و مجروح شدن ده ها تن دیگر از جمله روزنامه نگاران شجاع و متخصصان رسانه ای شده است، محکوم می کند."

پامپئو، با ابراز تسلیت به خانواده های قربانیان این حملات، یادآور شد که رسانه ها "سنگ بنای دموکراسی" هستند.
پامپئو در ادامه گفت:با وجود حملات وحشیانه روز گذشته، صنعت رسانه ای افغانستان در تنوع خود به پیش خواهد رفت.
حمله‎های انتحاری پی‌‎هم که پیش از چاشت روز دوشنبه جان دست کم 29 تن از جمله شماری از خبرنگاران را گرفتند و 49 تن دیگر را زخمی ساختند، با واکنش‎های گسترده و تندی به همراه شده اند.
رییس‎جمهور غنی، این حمله‌ها را جنایات جنگی خوانده و تأکید کرده که «حمله بالای افراد ملکی و خبرنگاران جنایت نابخشودنی» است.
عبدالله عبدالله، رییس اجراییه نیز در واکنش به این حمله‎‌ها می‎گوید که حملاتی از این دست نشان می‌دهد که طالبان و گروه‌های همسوی‌شان با کلیت جامعۀ افغانستان سر ستیز و دشمنی دارند. به همین دلیل، به هیچ گروه و قشری رحم نمی‌کنند.
دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) این حمله را که در آستانۀ روز جهانی مطبوعات صورت گرفته است، حملۀ مستقیم بر آزادی بیان می‎داند و خواهان کشانیدن عاملان این گونه رویدادها، به عدالت است.
از سویی هم، سفارت ایالات متحده در افغانستان می‎گوید که در خطر بودن مطبوعات به معنای زیر تهدید بودن سایر حقوق بشری است و امریکا، در امر مبارزه با تروریسم در کنار مردم افغانستان میایستد.
فرماندهی پشتیبانی قاطع نیز تعهد سپرده است که در کنار مردم افغانستان خواهد ایستاد و نیروهای امنیتی افغان را در برابر هراس افگنان پشتبیانی خواهد کرد.
این نهاد، تأکید می‎کند که هراس افگنان با این حمله‎های شان نمی‎توانند پیروز شوند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم از رویدادهای امروز ابراز نگرانی کرده و گفته است که این نشان دهندۀ افزایش سیستماتیک حمله‎ها بر غیرنظامیان است.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала