ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ادعای جنرال رازق بر افراد حزب اسلامی حکمتیار

© Photo / General Abdul Raziq FBجنرال رازق، فرمانده پولیس کندهار
جنرال رازق، فرمانده پولیس کندهار - اسپوتنیک افغانستان
فرمانده پولیس کندهار ادعا دارد که بیشترین افراد آزاد شدۀ حزب اسلامی از زندان، در این ولایت به طالبان پیوسته اند و حرکت‌های ضد حکومت را آغاز کرده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، جنرال رازق، فرمانده پولیس کندهار می‌گوید که زندانیان آزاد شدۀ حزب اسلامی در این ولایت، به طالبان پیوسته اند و سبب ناامنی‌ها در این ولایت شده‌‎اند.

آقای رازق، به روزنامۀ سرخط گفته است که حملۀ انتحاری در ولسوالی دامان این ولایت که سبب جان باختن یازده کودک شد، از سوی ولی محمد، زندانی پیشین این حزب که به تازه‌گی از سوی حکومت از بند آزاد شده است، طرح ریزی شده بود.

فرمانده پولیس کندهار می‌افزاید که یکی از فرماندهان طالبان در ولسوالی ارغستان این ولایت که از سوی نیروهای دولتی بازداشت شده بود، نیز زیر نام زندانی حزب اسلامی آزاد شده است، اما جنرال رازق از این فرمانده نام نمی برد.

اما حزب اسلامی این گفته‌ها را رد می‌کند و می‌گوید که هیچ زندانی آزاد شدۀ این حزب دوباره به جنگ رو نیاورده است.

محمد امین کریم، یک عضو حزب اسلامی در این باره گفته است: "من به همه چلنج می‌دهم که اگر از میان کسانی که آزاد شده اند و به گونۀ رسمی نام های شان در رسانه ها گفته شده است و آنان در صف مخالفین پیوسته باشد. اینان همۀ شان سنگ اندازی در روند صلح حکومت با حزب اسلامی است."

۷۵ زندانی حزب اسلامی از بند آزاد شدند - اسپوتنیک افغانستان
۷۵ زندانی حزب اسلامی از بند آزاد شدند

همزمان با این، شورای عالی صلح نیز دست داشتن افراد آزاد شدۀ حزب اسلامی را در فعالیت‎های هراس افگنانه رد می‌‎کند.

سید احسان طاهری، سخن‌گوی این شورا می‌افزاید: "ما نمونه‌یی نداریم از کسانی که آزاد شده باشند و دوباره به جنگ پرداخته باشند."

با این همه، نظارت حکومت از چگونگی فعالیت‌های افراد آزاد شدۀ حزب اسلامی از زندان‌های افغانستان یکی از خواست‌های مهم برخی از اعضای مجلس نماینده گان است.

مخدوم عبدالله محمدی، یک عضو مجلس نماینده‎گان گفت: "حکومت افغانستان باید نظارت داشته باشد از کسانی را که آزاد شده اند که اینان مصروف چه کارهایی استند و این نظارت باید بسیار دقیق صورت بگیرد."

از سویی هم، حزب اسلامی از حکومت می‌خواهد که برای افراد آزاد شدۀ این حزب از زندان های افغانستان، باید زمینه های کار فراهم شود: "حداقل باید یک ورکشاپ کاری برای آنان راه اندازی شود، اگرچه حکومت در ابتدا وعده کرده بود، اما تا هنوز این وعده اش را عملی نکرده است."

تا اکنون ۱۵۳عضو حزب اسلامی بربنیاد توافق نامۀ صلح حکومت افغانستان با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، از زندان‎های افغانستان رها شده اند. منابعی می‌گویند که از این میان هفتاد تن آنان از افراد مهم و برخی از فرماندهان پیشین حزب اسلامی بوده اند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала