ساخت نرم افزارهایی ضد فساد در افغانستان

© Flickr / Jun Ohashiساخت نرم افزارهایی ضد فساد در افغانستان
ساخت نرم افزارهایی ضد فساد در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
تعدای از جوانان شامل دختر و پسر، نرم افزارهایی را برای کاهش فساد و نیز سرعت بخشیدن به کارهای اداری، ساخته اند.

به گزارش اسپوتنیک، اعضای این گروه می‌گویند که کارشان را از سال ۲۰۱۵آغاز کردند و تاکنون هشت نرم افزار ساخته اند. همکاری هم گروپی‌هایش، در درازای یک و نیم سال ساخته است.
مصطفی، یکی از اعضای این گروه است. او می‌گوید به تازه‌‌گی، نرم افزار «سیستم مدیریتی برنامه ها» را با همکاری هم گروپی‌هایش، در درازای یک و نیم سال ساخته است.
او، از مزیت های این نرم افزار در صورت کارگیری در نهادهای حکومتی می‌گوید: «تمامی مشکلاتی که یک شرکت تولیدی داشته باشد و تمامی محاسبه های که بخواهد انجام بدهد و تمامی رمز و رازهای که داخل همان شرکت خود دارد، می تواند که داخل این سیستم ثبت کند و آنان را مدیریت کند.»
یما راهی، عضو دیگر این گروه ساخت نرم افزار است. به گفتۀ یما، نرم افزاری را که او ساخته، اکنون از سوی یک نهادی به کار انداخته شده است: «از کارهای عمده یی که برنامه ما انجام می دهد، یکی این که برنامه برای مبایل داریم که اشخاص می روند و از سطح شهر کودکان خیابانی کارگر را اطلاعات در بارۀ آنان گردآوری می کنند و یک ویب اپلکیشن داریم که کودکان را مدیریت می کنند.»
نوریه اسماعیل زاده، یکی دیگر از اعضای این گروه است. او، از تجربه‌هایش در زمینه تولید نرم افزارها می‌گوید: «یکی از ایده های ما در بارۀ اپلیکشن‌ها و اکنون که ساخته شده است و در دست استفاده است، یک پورتال زراعتی و مال داری است، جایی که تمامی فراورده های زراعتی و مال داری و حبوبات افغانستان با تمامی ویژه گی ها و خصوصیات و عکس های آن اضافه می شوند، و این بسیار می تواند که افغانستان را در بخش سرمایه گذاری های خارجی بسیار کمک کند.»
نهادهایی که در زمینه تولید نرم افزارها کار می کنند، ظرفیت ها را در زمینه فن آورها در کشور کافی می دانند و اما آگاهی را برای بازار و کارگیری از آنان اندک می گویند.
عمر منصور انصاری، رییس ادارۀ تکنیشن در این باره گفت: «این در مجموع در افغانستان وجود دارد که آگاهی در زمینه فن آوری بسیار کم است به ویژه کسانی که در سطح تصمیم گیری و برنامه سازی استند».
اعضای این گروه، می‌گویند که تاکنون چهل طرح نرم افزار را برای تولید نزد خود دارند و نرم افزاهایی را که می‎سازند، بربنیاد شناسایی نیازمندی‎ها است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала