ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

چه تعدادی از مهاجرین کل جهان افغانی اند؟

© AFP 2021 / Armin Weigelچه تعدادی از مهاجرین کل جهان افغانی اند؟
چه تعدادی از مهاجرین کل جهان افغانی اند؟ - اسپوتنیک افغانستان
امروز چهار شنبه 20 جون 2018میلادی با روز جهانی مهاجرین سازمان ملل متحد مصادف است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، سازمان ملل متحد کسانی را که به دلیل آزار و اذیت و جنگ، کشور شان را ترک کرده و وارد سایر کشور ها می‌شوند و در آنجا به حیث مهاجر پذیرفته شده و بر اساس قوانین بین المللی از حراست کشور میزبان برخوردار می‌شوند، مهاجر می‌پندارد.
اما افرادیکه از خانه های شان بیجا می‌شوند، ولی کشور شان را ترک نمی‌کنند، مهاجر نبوده بلکه بیجا شدۀ داخلی پنداشته می‌شود.

شمار مهاجرین در سراسر جهان

تا اواسط سال 2017میلادی، شماری افرادیکه در سراسر جهان از خانه های شان بیجا شدند به 65.6 میلیون نفر می‌رسید، از آن جمله، 22.5 میلیون نفر مجبور به ترک کشور های شان شدند، بیشتر از 50 در صد آنان را افراد زیر 18 سال تشکیل می‌دهد، پس از جنگ جهانی دوم، این رقم نشان می‌دهد که کودکان نسبت به هر وقت دیگر، بیشتر مهاجر شده اند.

تنها در سال 2016میلادی، 75هزار "کودک بدون همراه" در کشور های مختلف درخواست پناهندگی دادند که اکثر آنان را شهروندان افغانستان و سوریه تشکیل می‌دهد.

شماری از مهاجرین مسلمان روهینگیایی که از میانمار به دلیل خشونت ها "قومی و مذهبی" به بنگله دیش مهاجر شده اند.

تا تاریخ 22 مارچ سال 2018میلادی، کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان، 5.6 میلیون مهاجر را ثبت نام کرده است. این کمیشنری تخمین می‌کند که از هر صد نفر جمعیت جهان، حدود یک تن آنان به دلیل جنگ و بی ثباتی سیاسی مجبور به ترک کشور شان شده اند.

اکثر مهاجرین از کدام کشور ها اند؟

جنگ هفت‌ساله در سوریه موجب شده تا بیشترین مهاجرین را شهروندان آن کشور تشکیل بدهد. تنها در سال 2017میلادی، 660 هزار شهروند سوری، کشور شان را ترک کردند و به این ترتیب، شمار مجموعی مهاجرین سوری در جهان حال به 5.6 میلیون نفر می‌رسد اکثر شهروندان سوری به کشورهای همسایه مهاجرت کرده اند حدود 6.6 میلیون شهروند سوری در داخل آن کشور از خانه های شان بیجا شده اند.
افغانستان در ردیف دوم کشور هایی قرار گرفته است که بیش از 2.5 میلیون شهروند آن کشور در مهاجرت به سر می‌برد اما وزارت امور مهاجرین و عودت ‌کنندگان افغانستان یک روز قبل اعلام کرد که حدود شش میلیون شهروند آن در کشورهای مختلف جهان مهاجر و پناهجو اند که بخش بزرگ شان در ایران و پاکستان به سر می‌برند.
بسیاری از مهاجرین و پناهجویان از طریق قاچاقبران با قبول خطرات جدی حتی مرگ تلاش کرده اند تا از جنگ و خشونت کشور شان فرار کنند.
شمار مهاجرین در سودان جنوبی که یک کشور تازه تشکیل شده است، به 1.4 میلیون نفر می‌رسد.
خشونت های مذهبی و قومی در میانمار نیز موجب شده است تا حدود 1.1 میلیون نفر که اکثر شان مسلمانان روهینگیایی اند، به خارج از آن کشور مهاجرت کنند و اکثر آنان به بنگله دیش سرازیر شده اند.
تا اپریل سال 2017میلادی، بیش از 876 هزار نفر به دلیل جنگ از سومالیا فرار کرده اند و به سایر کشور ها مهاجر شدند.

بیشتر افراد به کدام کشور ها مهاجر شده اند؟

ترکیه هنوز هم میزبان بیشترین مهاجرین از سراسر جهان باقی مانده است. بر اساس گزارش ها، تا آخر سال 2016میلادی، حدود سه میلیون مهاجر در داخل و مناطق سرحدی آن کشور سرازیر شدند.
پاکستان با داشتن 1.6 میلیون مهاجر، در ردیف دوم قرار دارد که اکثر مهاجرین مستقر در آن کشور را شهروندان افغان تشکیل می‌دهد. لبنان با داشتن یک میلیون مهاجر، در ردۀ سوم کشور هایی قرار گرفته است که میزبان بیشترین مهاجرین است.
در حال حاضر، بیش از یک میلیون مهاجر افغان در پاکستان به سر می‌برند
ایران با داشتن 989 هزار مهاجر، ایتوپیا با داشتن 740 هزار مهاجر، اردن با داشتن 700 هزار مهاجر، کینیا با داشتن 523 هزار مهاجر، یوگندا با داشتن 512 هزار مهاجر، آلمان با داشتن 470 هزار مهاجر و چاد با داشتن 380 هزار مهاجر به ترتیب در رده های چهارم تا دهم کشور هایی قرار دارند که میزبان بیشترین تعداد مهاجرین از سراسر جهان اند.

روز جهانی مهاجرت چیست؟

سازمان ملل متحد بیستم ماه جون را روز جهانی مهاجرت نامگذاری کرده تا رنج مردمی را که به دلیل جنگ از کشور های شان فرار کرده اند، به سایر مردم جهان، بر جسته سازد.

در این روز فعالان جامعۀ مدنی در سراسر جهان کمپاین آگاهی دهی را در مورد میلیون ها مهاجر، بیجا شدگان داخلی و مشکلات آنان در سایر کشور ها راه اندازی می‌کنند.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала