ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

در سمکنی پکتیا امامان نماز جنازۀ نیروهای دولتی را نمی‌خوانند

© Sputnikدر سمکنی پکتیا امامان نماز جنازۀ نیروهای دولتی را نمی‌خوانند
در سمکنی پکتیا امامان نماز جنازۀ نیروهای دولتی را نمی‌خوانند - اسپوتنیک افغانستان
امام مسجد حج اوقاف ولسوالی سمکنی، علت حاضر نشدن امامان را برای خواندن نماز جنازۀ نیروهای دولتی، ترس این امامان از طالبان می‌گوید.

به گزراش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، شماری از نیروهای پولیس در ولسوالی سمکنی ولایت پکتیا، می‌گویند که بسیاری از امامان مسجدها در این ولسوالی، نماز جنازۀ نیروهای دولتی را نمی‌‎‎خوانند.
این نیروها، از حکومت می‌خواهند در برابر شماری از این امامان که از حکومت تنخواه می‌گیرند اقدام کند.
دوستم محمد، چهارده سال می‌شود که در ولسوالی سمکنی ولایت پکتیا پولیس است.
او، می‌گوید چهار پسر کاکایش که در صفوف نیروهای امنتیی بودند و جان‌های شان را از دست دادند امامان مسجدها حاضر نشدند نماز جنازۀ آنان را بخوانند: "در چهارده سال گذشته، چهار پسر کاکایم شهید شدند اما امامان مسجدها حاضر نشدند نماز جنازه آنان را بخوانند و ما از آنان ناامید شدیم و از امامان حکومتی خواستیم این کار را بکنند".
در همین حال، فرماندهی پولیس ولسوالی سمکنی نیز تأیید می‌کند که امامان مسجدها در این ولسوالی جنازه‎های سربازان جان باخته دولتی را نمی‌خوانند.
احمد جابر چکري، معاون فرمانده پولیس ولسوالی سمکنی در این باره می‌گوید: "یک جماعتی است که خواندن نماز جنازه نیروهای امنیتی را ناروان می‌دانند. ما از حکومت مرکزی می‌خواهیم که در این باره اقدام کند تا انگیزۀ نیروهای امنیتی ما خراب نشود".
اما، مولوی سعید، امام مسجد حج اوقاف ولسوالی سمکنی علت حاضر نشدن امامان را برای خواندن نماز جنازه نیروهای دولتی ترس این امامان از طالبان می‌گوید: "این کار قاضی‌ها و مفتی‌ها است که بگویند آیا خواندن نماز جنازۀ نیروهای دولتی روا است یا ناروا- ما در این باره معلومات نداریم. ما مشکل سیاسی داریم".
همزمان با این، شمیم خان کتوازی، والی پکتیا هشدار می‌دهد که در برابر تمامی آن امامان که حاضر نیستند جنازه‌های جان باخته‌گان نیروهای دولتی را ادا کنند، گام‌های جدی برداشته خواهند شد: "به تمامی امامان که تنخواه می‌گیرند و نمی‌گیرند ده روز برای آنان وقت می‌دهم که نماز جنازۀ اردو، امنیت ملی و پولیس را بخوانند در غیر آن صورت، از وظیفه برکنار و قانونی برخورد خواهد شد".
ولسوالی سمکنی، یکی از ولسوالی‌های امن پکتیا شناخته می‌شود و علت آن نیز همکاری نزدیک مردم با حکومت است.
شماری از باشنده‌گان پکتیا، می‌گویند در صورتی‌که در یک ولسوالی امن امامان مسجدها حاضر نیستند نماز جنازۀ نیروهای دولتی را بخوانند پس در بخش‌های ناامن، این مشکل بسیار جدی است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала