ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

هشداررهبری ائتلاف : دوستم را خود به افغانستان می آوریم

© Sputnikهشداررهبری ائتلاف : دوستم را خود به افغانستان می آوریم
هشداررهبری ائتلاف : دوستم را خود به افغانستان می آوریم - اسپوتنیک افغانستان
ائتلاف ملی نجات افغانستان برای آخرین بار بر بازگشت جنرال دوستم، معاون اول رئیس جمهوری تأکید کردند.

به گزارش اسپوتنیک، اعضای رهبری این ائتلاف روز گذشته در یک نشست خبری در شهر مزارشریف تأکید کردند که اگر جنرال دوستم مشکل حقوقی دارد، باید در داخل افغانستان بررسی شود.
عطامحمد نور، والی پیشین ولایت بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در این نشست گفت: "مطابق به ماده 28 قانون اساسی، هیچ تبعه‌ی افغانستان را هیچ کسی حق سلب تابعیت اش را ندارد، اگر دوستم مشکل حقوقی دارد، باید در افغانستان بررسی شود."
در همین حال، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان در این نشست گفت: "تصمیم تبعید جنرال دوستم نه تصمیم شورای امنیت ملی افغانستان است و نه تصمیم محاکم و بخش قضای کشور. این یک تصمیم فردی و حلقه‌ی خاص رییس جمهور است که در نفس خود غیرقانونی و غیرمنطقی باشد".
آقای محقق افزود: "پیش از این می‌گفتیم که جنرال دوستم باید بیاید اما حالا می‌آوریم"
عطامحمد نور نیز با اشاره به اعتراضات مردمی در ولایت‌های شمالی گفت که متأسفانه از نیروهای امنیتی افغانستان در برابر مردم این کشور استفاده می‌شود. او تأکید کرد که حکومت نباید از نیروهای امنیتی در برابر مردم استفاده و آنان را بدنام کند.
او خاطرنشان کرد که نیروهای امنیتی افغانستان در کشمکش‌های سیاسی داخل شده و از آن ها برای سرکوب مردم استفاده می‌شود.
والی پیشین ولایت بلخ همچنان افزود: "یک قاتل مشهور به کابل جای داده می‌شود، صدها میلیون مصارف دفتر داده می شود و از آدرس او صدها مجرم آدم‌کش آزاد می‌شود، اما در جای دیگر، کسی که ضد تروریست و طالب و داعش می جنگد، با تهمت اوباشی بازداشت می‌کنند."
عطامحمد نور درباره برکناری و محاکمه‌ی برخی وزرا نیز گفت: "دزدان چراغ بدست هم مدال داده می‌شوند و هم مقام شان حفظ است. اما شماری که بدون حمایت‌گر هستند، بدون داشتن گناه و جرمی به محکمه کشانده می‌شوند".
محمد محقق نیز گفت: «بر اساس توافق‌نامه‌ی تشکیل حکومت وحدت ملی، تقرری، عزل و نصب وزیران از سوی رئیس اجراییه پیشنهاد و توسط رئیس جمهور منظور می‌شود اما در حال حاضر رئیس اجرایی از طریق رسانه‌ها خبر می‌شود که فلان وزیر برکنار شده!»
عنایت بابر فرهمند، رییس دفتر جنرال دوستم نیز در این نشست خواستار آزادی بدون قید و شرط نظام‌الدین قیصاری و بازگشت جنرال دوستم به افغانستان شده و افزود که تظاهرات و حرکت مدنی مردم در ولایت‌های شمال تا روزهای دیگر از مرز سالنگ خواهد گذشت.
او تأکید کرد: "نمی‌گذاریم که یک حلقه‌ی دیکتاتور زنجیر زولانه را بر گردن اقوام دیگر بیاندازد."

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала