ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

منابع ایتلاف نجات: امریکا، غنی را مجبور به بهبود روابط با دوستم ساخت

© Sputnikمنابع ایتلاف نجات: امریکا، غنی را مجبور به بهبود روابط با دوستم ساخت
منابع ایتلاف نجات: امریکا، غنی را مجبور به بهبود روابط با دوستم ساخت - اسپوتنیک افغانستان
منابع در جنبش ملی اسلامی افغانستان با تایید خبر بازگشت جنرال دوستم به کابل می‌گویند که در حال حاضر مصروف تدابیر لوژیستیکی و تشریفاتی برای استقبال از معاون اول ریاست جمهوری، می‌باشند.

منابع در جنبش ملی اسلامی افغانستان در مصاحبه با اسپوتنیک تأیید می‌کنند که جنرال عبدالرشید دوستم، رهبر این حزب و معاون اول رئیس جمهور افغانستان، در روز های نزدیک به کابل بر می‌گردد. به باور این منابع، توافقات با ارگ ریاست جمهوری در مورد بازگشت عبدالرشید دوستم، در نتیجه تلاش‌های فعال رهبران و طرفداران ایتلاف ملی برای نجات افغانستان اخذ گردیده اند. خصوصأ، پس از آنکه اعتراضات گسترده ای که بعد از بازداشت نظام الدین قیصاری، قوماندان نیروهای خیزش مردمی در فاریاب، در شمال کشور اوج گرفت، روی حکومت مرکزی فشار جدی آورده اند و رئیس جمهوری غنی را ناگزیر ساختند تا با جنرال دوستم وارد مذاکره گردد.

رئیس‌جمهور غنی از احتمال زیاد بازگشت جنرال دوستم سخن گفت - اسپوتنیک افغانستان
رئیس‌جمهور غنی از احتمال زیاد بازگشت جنرال دوستم سخن گفت

اما بنا بر اطلاعاتی که از یک منبع دیگر در ایتلاف نجات به دست اسپوتنیک آمده است، حرکت‌های پشت پرده نیز انجام شده اند. به گفته این منبع، آقای صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان، در ملاقات جداگانه با آقای مایک پامپیو، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا، طی سفر اخیرش به کابل به وضاحت تصریح نمود که رئیس جمهور غنی توافقنامه حکومت وحدت ملی را رعایت نمی‌کند، تمام صلاحیت ها را در دست خویش متمرکز نموده و بدون مشوره با شرکا در حکومت پالیسی را که لازم می‌بیند انجام می‌دهد.با توجه به گفته‌های این منبع، آقای ربانی خاطر نشان ساخته است که چنین سیاست رئیس جمهور افغانستان برای ایتلاف نجات ملی قابل قبول نمی‌باشد و اگر امریکا روی آقای غنی تاثیر نگذارد، اپوزیسیون سیاسی آمادگی دارد تا حرکت‌های مدنی خویش را گسترش بخشد.

گفته می‌شود که وزیر خارجه امریکا این اظهارات صلاح الدین ربانی را نادیده نگرفته و چون خود واشنگتن نیز از افزایش مخالفت‌های داخلی در حکومت کابل نگران است، گویا مایک پامپیو به اشرف غنی هشدار داده که در صورتی که رئیس جمهور افغانستان طی دو ماه آینده غرض حل مشکلات درونی در حکومت وحدت ملی اقدامات لازم روی دست نگیرد، ایالات متحده گزینه ایجاد حکومت موقت را نیز رد نمی‌کنند.

بناً مصاحب اسپوتنیک در ایتلاف نجات به این باور است که موافقه ارگ برای بازگشت جنرال دوستم در چهارچوب همین گام‌های نمایشی ممکن شد که واشنگتن از رئیس جمهور غنی خواسته است.

دیدار جنرال دوستم و سرور دانش در ترکیه - اسپوتنیک افغانستان
دانش در دیدار با دوستم: حضور تان در افغانستان یک ضرورت است

به گفتهٔ منابع اسپوتنیک در جنبش ملی، فعلأ تدابیر لازم لوژیستیکی و تشریفاتی غرض استقبال از معاون اول رئیس جمهور در کابل روی دست گرفته می‌شوند. جنرال دوستم طی مذاکرات با آقای سرور دانس در انقره همچنان تقاضا کرده است که باید قبل از بازگشت وی به کشور، نظام الدین قیصاری آزاد گردد.

گفته می‌شود در صورتی که ارگ این شرط را نیز بپذیرد، جنرال دوستم حاضر خواهد شد تا اعتراض‌کنندگان در شمال کشور را به آرامش و ختم اعتراضات فرا خواند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала