ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

امریکا بزودی با طالبان وارد مذاکره خواهد شد

© AFP 2021 / Noorullah Shirzadaامریکا بزودی با طالبان وارد مذاکره خواهد شد
امریکا بزودی با طالبان وارد مذاکره خواهد شد - اسپوتنیک افغانستان
اداره دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا به دیپلمات‌های ارشد خود دستور داده است که زمینه گفتگوهای مستقیم با طالبان را فراهم سازند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از خبرگزاری " جمهور" روزنامه نیویارک تایمز با تائید این خبر از قول چند مقام ارشد افغان و امریکایی در گزارش خود این اقدام را یک تغییر عمده در سیاست امریکا در قبال افغانستان عنوان کرده کرده است.

این روزنامه می‌گوید که مقام‌های افغان و امریکایی درک کرده اند که استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان کدام تفاوت اساسی را برای برگشت دادن پیروزی‌های طالبان ایجاد نخواهد کرد و روند مذاکرات صلح برهبری افغان‌ها نیز ناکام بوده است.

نیویارک تایمز می‌گوید، با وجودیکه هنوز کدام تاریخی برای این مذاکرات تعیین نشده است و هر آن ممکن است این موضوع از مسیرش خارج شود اما تمایل ایالات متحده برای پی گیری مذاکرات، نشانه ای از عجله اداره ترامپ برای شکستن بن بست در افغانستان است.

نیویارک تایمز در گزارش خود به سفر مقام‌های ارشد امریکایی در چند هفته اخیر به افغانستان و پاکستان اشاره کرده می‌گوید هدف از این سفرها، زمینه سازی برای مذاکرات مستقیم بین امریکایی‌ها و طالبان بوده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده هفته قبل توقفی کوتاه در کابل داشت و با رهبران افغانستان دیدار کرد و الیس ویلز، دیپلومات ارشد وزارت خارجه امریکا در امور منطقه نیز چند روز را در کابل و اسلام آباد سپری کرده با مقام‌های ارشد دو کشور ملاقات کرده بود.

روزنامه نیویارک تایمز می‌گوید مقام‌های امریکایی بیشتر توجه نمودند که به رهبران افغانستان تفهیم کنند که هدف شان جایگزین ساختن حکومت وحدت ملی افغانستان در این مذاکرات نیست بلکه می‌خواهند بن بست ایجاد شده را شکسته و زمینه را برای مذاکرات وسیع‌تر، آماده سازند.

به گزارش نیویارک تایمز، وزارت خارجه ایالات متحده و طالبان حاضر نشده اند که در این باره ابراز نظر کنند.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала