ایده ایلان ماسک" زندگی در مریخ" فعلا رد شد

CC BY 2.0 / Kevin Gill / Marsایده ایلان ماسک" زندگی در مریخ" فعلا رد شد
ایده  ایلان ماسک زندگی در مریخ فعلا رد شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دانشمندان ناسا طرح علمی ایلان ماسک، موسس و مدیر عامل شرکت SpaceX را رد نموده می گویند دلایل علمی وجود دارد که زندگی در سیاره مریخ را تا هنوز غیر ممکن می سازد.

به گزارش اسپوتنیک،ایلان ماسک، موسس و مدیرعامل شرکت SpaceX، در مصاحبه‌ای اعلام کرد که امیدوار است بتواند با استفاده انفجارهای هسته‌ای، اتمسفر سیاره مریخ را به زمین شبیه کرده و امکان حیات انسان روی این سیاره را ممکن سازد. اما طبق تحقیقات صورت گرفته توسط ناسا، حتی با وجود استفاده از قابلیت‌های تکنولوژی هسته‌ای نیز امکان خلق حیات در این سیاره سرخ رنگ امکان پذیر نخواهد شد.
ایده اصلی قابل سکونت ساختن سیاره مریخ که از آن به عنوان « terraforming» نام برده می‌شود، این است که به میزان کافی دی اکسید کربن در سطح این سیاره جمع شده تا اتمسفر ضخیم تر شده، دمای سیاره را بالا برده و بتوان تحت این شرایط آب را به صورت فاز مایع نگه داشت. این پروسه دقیقا همان تاثیر گازهای گلخانه‌ای- greenhouse effect- است که باعث تغییرات آب و هوایی در سیاره خود ما شده است.
دانشمندان دانشگاه کولورادو می‌گویند: دی اکسید کربن (CO2) و بخار آب(H2O) یگانه گازهای گلخانه‌ای هستند که باید برای ایجاد تاثیر گلخانه‌ای، به میزان کافی روی سطح سیاره مریخ وجود داشته باشند.
این دو گاز به اندازه کافی و برای ایجاد این اِفِکت، روی سطح این سیاره یافت نمی‌شوند و به همین دلیل این ایده عملی نخواهد بود. فشار اتموسفریک روی مریخ ، حتی کمتر از یک درصد فشار اتموسفر زمین است و به همین دلیل است که دمای این سیاره به اندازه‌ای زیاد نیست که بتواند آب را در حالت مایع روی خود نگه دارد.
تحلیل‌ها نشان می‌دهد حتی با استخراج CO2 از گرد و غبار، خاک و مواد معدنی روی مریخ با کمک انرژی اتمی، بازهم نمی‌توان به شرایط مورد نظر دست پیدا کرد.
تحقیقات نشان می‌دهد که سطح مریخ زمانی گرم‌تر و مرطوب‌تر بوده اما این رطوبت و انرژی مدت‌ها پیش در فضا گم شده است. با این وجود هیچ کس نمی‌تواند بگوید زندگی روی این سیاره هرگز امکان پذیر نخواهد بود ولی با تکنولوژی امروز، این مهم فعلا دست نیافتنی است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала