فراگیری آموزش های نظامی داعشی های بریتانیایی در افغانستان

© AP Photo / Seivan Selimفراگیری آموزش های نظامی داعشی های بریتانیایی در افغانستان
فراگیری آموزش های نظامی داعشی های بریتانیایی در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سفیر افغانستان در بریتانیا از ورود داعشی های بریتانیایی به افغانستان خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، سید طیب جواد سفیر افغانستان در بریتانیا؛ در مصاحبه با دیلی میل اظهار داشت داعشی های بریتانیایی اکنون وارد افغانستان شدند و این ها نه تنها تهدیدی برای افغانستان بلکه تهدیدی علیه بریتانیا به شمار می ‌روند و می‌ توانند با ورود به خاک این کشور دردسرهایی را ایجاد نمایند.
سید طیب جواد، سفیر افغانستان در لندن می ‌گوید آژانس ‌های استخباراتی دو کشور همکاری می‌ کنند تا اطمینان حاصل نمایند که آن ها در صورت بازگشت خطری برای بریتانیا نداشته باشند. این تروریست های داعشی که باشنده گان بریتانیا با اصالت پاکستانی هستند، در منطقه سرحدی میان افغانستان و پاکستان دیده شده اند. 

جنگجویان داعش که در شمال تسلیم شدند محکمه نمی شوند - اسپوتنیک افغانستان
جنگجویان داعش که در شمال تسلیم شدند محکمه نمی شوند

سفیر افغانستان معتقد می باشد برای آن ها ساده‌تر است که در آن نقطه دنیا فعالیت داشته باشند و برخی از آن ها زبان محلی را می‌دانند. ما آنها را تهدیدی جدی نه فقط برای افغانستان بلکه برای بریتانیا می ‌دانیم.
داعش طی دو سال گذشته رد پایی در افغانستان بر جای گذاشته و این در حالی است که خلافت آن در عراق و سوریه متحمل شکست شده است. رده‌ های بالای آن از فرار شبه ‌نظامیان سایر گروه ‌ها خصوصا طالبان پاکستان پر شده است. گمان می ‌رود که حدود 900 باشنده بریتانیایی برای مبارزه با داعش به عراق و سوریه سفر کرده باشند و اطلاعاتی از صدها تن دیگر در دسترس نیست.
به گفته سفیر افغانستان، مشخص نیست که آیا این تروریست های بریتانیایی داعش از عراق یا سوریه آمده باشند و نمی ‌توان مشخص کرد که آن ها اکنون کجا هستند. وی تاکید کرد، تروریست های خارجی از افغانستان من‌حیث زمینه تمرین استفاده می ‌کنند و مهارت ‌های جدیدی برای صادرات ترور به کشورهای خودشان می ‌آموزند.
سید طیب جواد گفت که شمار شبه ‌نظامیان باشنده بریتانیا در افغانستان به صدها تن رسیده است. او افزود داعش در افغانستان یک گروه پیچیده است که نه تنها شورشیان فراری از عراق و سوریه را در خود جای داده است بلکه تروریست‌ های پاکستانی، مجرمان فرصت ‌طلب، جنگ‌ طلبان و قاچاقچیان مواد مخدر نیز در آن حضور دارند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала