واکنش رئیس جمهور غنی به حمله‌ای مرگ‌بار طالبان در غزنی

© AP Photo / Hamed Sarfaraziواکنش رئیس جمهور غنی به حمله ی مرگ‌بار طالبان در غزنی
واکنش رئیس جمهور غنی به حمله ی مرگ‌بار طالبان در غزنی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رییس‌جمهور غنی حمله ی مرگ‌بار طالبان را در غزنی محکوم کرده می‌گوید که حمله بر پایتخت فرهنگی جهان اسلام، حمله به تمام ارزش‌های دین اسلام است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری ، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشوردر مراسم اجتماع ملی زنان افغانستان برای صلح گفت که امروز در ولایت تاریخی غزنی مردم افغانستان شاهد فاجعه هستند.
او گفت که حمله بر ولایت غزنی که پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی است، مغایر با روح اسلام و فتوای عالمان دین است.
آقای غنی تأکید کرد که بخش بزرگ از شهر غزنی از وجود گروه طالبان پاک‌سازی شده است.
شهر غزنی، در جنوب کشور در سال 2013 طی مراسمی ویژه رسما به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن جهان اسلام در آسیا، نام‌گذاری شد.
طالبان روز جمعه نزدهم اسد؛ دست‌کم از سه طرف حملات گسترده‌ای را به شهر غزنی آغاز کردند و بخش‌هایی از این شهر را به تصرف خود درآوردند. از آن روز تاکنون جنگ به شدت در این شهر ادامه دارد.
اعضای شورای ولایتی غزنی ، گفته‌اند که طالبان روز جمعه ساختمان مقام ولایت، فرماندهی پولیس و ریاست امنیت ملی غزنی را چندین ساعت در کنترل شان داشته‌اند.
به روایت شاهدان عینی و ساکنان محلی، اکنون بخش‌های بزرگی از شهر در اختیار طالبان است. گزارش هایی نیز از تسلط این گروه بر مقر فرماندهی پولیس، زندان و سایر دوایر دولتی آن شهر رسیده است؛ اما دولت مدعی است که همچنان بر نقاط کلیدی و استراتژيک شهر، مسلط است.
سخنگوی طالبان نیز گفته است که شاهراه‌های کابل، پکتیا، پکتیکا و زابل به طرف غزنی بسته است. هیچ فردی به غزنی رفته نمی تواند و تاکنون هیچ نیرویی وارد این شهر نشده است.
هنوز آمار دقیق تلفات مشخص نیست، اما برخی منابع گزارش کرده‌اند که در درگیری‌های چند روز گذشته 114 نفر کشته و 143 نفر زخمی شده‌اند. شماری از منابع گفتند که اجساد قربانیان هنوز در خیابان‌ها است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала