رئیس جمهورغنی: پاکستان درباره حضور نظامیانش در جنگ غزنی توضیح دهد

© Photo / ARGرئیس جمهورغنی: پاکستان درباره حضور نظامیانش در جنگ غزنی توضیح دهد
رئیس جمهورغنی: پاکستان درباره حضور نظامیانش در جنگ غزنی توضیح دهد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشورگفت: پاکستان باید درباره حضور جنگجویان این کشور در جنگ ولایت غزنی و مداوای زخمی‌های این رویداد در شفاخانه‌های پاکستان پاسخ دهد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از رسانه های کابل، رئیس جمهور در سفر به ولایت غزنی، در نشستی با شماری از شهروندان، با تایید حضور جنگجویان پاکستانی در جنگ غزنی تاکید کرد که جنگجویان پاکستان در جنگ غزنی حضور داشته است.
گزارش‌های تایید نشده از برگشت اجساد جنگجویان پاکستانی که در حمایت از گروه طالبان در شهر غزنی جنگیده اند، وجود داشت، اما تا حالا مقام‌های دولتی دوکشور در این زمینه اظهار نظر نکرده بودند.
چند روز پیش افراسیاب ختک، یکی از سیاست مداران پاکستانی نیز در توئیتی اعلام کرده بود که دولت پاکستان باید درباره انتقال جنازه‌های جنگجویان پاکستانی از غزنی به پاکستان و یا بازداشت جنگجویان پاکستانی در این جنگ توضیح دهد.

اما حال آقای غنی نیز تایید کرده است که جنگجویان پاکستان در جنگ غزنی حضور داشتند و پاکستان باید در این باره پاسخ بگوید.

اشرف غنی به غزنی سفر کرد - اسپوتنیک افغانستان
اشرف غنی به غزنی سفر کرد

آقای غنی درباره افزایش حمله‌های گروه طالبان در روزهای گذشته گفت نیز که طالبان می‌خواهند با این خونریزی در میز مذاکره از قوت صحبت کنند.

به گفته او طالبان تلاش دارند با زور مردم افغانستان را قانع کنند، در حالیکه راه مذاکره باز است. به گفته او علمای اسلام جنگ افغانستان را نامشروع خوانده و افزود که اگر طالبان دلیل شرعی برای جنگ دارد، علمای افغانستان آمادگی بحث اند.

نگرانی‌های درباره روند گفتگوهای صلح افغانستان در میان مخالفان دولت افغانستان وجود دارد، ولی آقای غنی گفت که صلح در شب تاریک و پشت پرده نمی‌شود و این کار باید با اجماع ملی انجام شود.

وی همچنان گفت که برای بازسازی ساختمان‌های اداری و دیگر بخش‌های شهر غزنی 20 میلیون دالر بودجه اختصاص داده می‌شود.

محمداشرف غنی همچنان در نشستی با مسوولان امنیتی و دفاعی ولایت غزنی بر ایجاد هماهنگی بیشتر میان نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تاکید کرده گفت:"عمق توطئه غزنی توسط امنیت ملی بررسی گردد و نقاط ضعف آشکار گردند."

آقای غنی به مسوولان امنیتی و دفاعی هدایت داد تا پولیس غزنی دوباره احیا شود و بخاطر تامین امنیت بهتر شهر غزنی حوزه های امنیتی بیشتر ایجاد گردد.
طالبان روز جمعه نزدهم اسد؛ دست‌کم از سه طرف حملات گسترده‌ای را به شهر غزنی آغاز کردند و بخش‌هایی از این شهر را به تصرف خود درآوردند. از آن روز تاکنون جنگ به شدت در این شهر ادامه دارد.
اعضای شورای ولایتی غزنی ، گفته‌اند که طالبان روز جمعه ساختمان مقام ولایت، فرماندهی پولیس و ریاست امنیت ملی غزنی را چندین ساعت در کنترل شان داشته‌اند.
به روایت شاهدان عینی و ساکنان محلی، اکنون بخش‌های بزرگی از شهر در اختیار طالبان است. گزارش هایی نیز از تسلط این گروه بر مقر فرماندهی پولیس، زندان و سایر دوایر دولتی آن شهر رسیده است؛ اما دولت مدعی است که همچنان بر نقاط کلیدی و استراتژيک شهر، مسلط است.
سخنگوی طالبان نیز گفته است که شاهراه‌های کابل، پکتیا، پکتیکا و زابل به طرف غزنی بسته است. هیچ فردی به غزنی رفته نمی تواند و تاکنون هیچ نیرویی وارد این شهر نشده است.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала