افغانستان چگونه استقلال اش را از بریتانیا گرفت

© Sputnik / RIA  / ورود به گالری تصاویرغازی امان الله خان، شاه اسبق افغانستان
غازی امان الله خان، شاه اسبق افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در سال ۱۹۲۱ افغانستان به ایجاد سیاست خارجی‌اش اقدام کرد و در سال‌های ۱۹۲۰ افغانستان با اکثر کشورهای بزرگ جهان روابط برقرار کرد و امان الله خان در سال ۱۹۲۳ رسمأ منحیث شاه افغانستان معرفی شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، امروز یک‌شنبه (۲۸ اسد) میلیون‌ها شهروند کشور در سراسر افغانستان نودونهمین سال‌روز استقلال کشور را جشن می‌گیرند.

مراسم‌های رسمی در نقاط مختلفکشور برگزار می‌شود و شماری زیادی از خانواده‌ها با دوستان شان این روز را در کشور تجلیل می‌کنند.

همچنان امروز به مناسبت نودونهمین سالروز استقلال کشور، بزرگ‌ترین پرچم افغانستان بر فراز تپۀ وزیر اکبرخان برافراشته شد.

برای بزرگداشت از این روز تدابیر شدید امنیتی در شهرها به ویژه در پایتخت کشور گرفته شده است.

دراین روز شماری زیادی از شهروندان در جاده‌های کابل مصروف فروش پرچم‌های سه رنگ کشور استند.

اگرچه افغانستان هرگز بخشی از امپراتوری بریتانیا نبود، اما پس از امضای پیمان میان افغانستان و انگلیس در سال ۱۹۱۹ میلادی، افغانستان استقلال خود را از بریتانیا به دست آورد. براساس این معاهده‌، روابط کاملآ بی‌طرفانه بین افغانستان و بریتانیا به وجود آمد.

با وجود این‌که افغانستان بخشی از امپراتوری بریتانیا نبود، اما بریتانیا سه بار با افغانستان وارد جنگ شد.

اولین جنگ افغان و انگلیس در سال ۱۸۳۹ الی ۱۸۴۲ میلادی رخ داد و این جنگ باعث شکست متجاوزان هندی شد که رهبری آنان به دست بریتانیا بود. جنگ دوم افغان و انگلیس در سال‌های ۱۸۷۸ الی ۱۸۸۰ رخ داد که در آن نیروهای بریتانیا شکست خوردند و عبدالرحمن خان منحیث امیر جدید وارد صحنه شد.

پس از این جنگ، صفحه جدید دوستی میان افغانستان و انگلیس به وجود آمد. امور روابط خارجی افغانستان به انگلیس‌ داده شد و در مقابل انگلیس وعده کرد که از افغانستان در برابر روسیه و ایران محافظت کند.

در سال ۱۹۰۱ میلادی، حبیب الله، پسر عبدالرحمن خان به جای پدر بر مسند قدرت نشست.

حبیب الله نسبت به پدرش و شاهان پیش از وی، آدم نسبتأ اصلاح طلب بود و تلاش کرد تا کشور را به سوی پیشرفت و ترقی رهبری کند. وی در جریان حکومت‌اش تلاش کرد تا داروها و فن‌آوری‌های جدید و عصری را به کشور وارد کند و همچنان در کشور اصلاحات به میان آورد.

حبیب الله در ۲۰ فبروری سال ۱۹۱۹ در هنگام شکار در ولایت لغمان به قتل رسید. پس از قتل حبیب الله، برادر وی نصرالله خان قدرت را بدست گرفت و منحیث امیر جدید بر مسند قدرت تکیه زد. ولی حکومت وی بیش از یک هفته طول نکشید و امان الله خان، فرزند سوم حبیب الله خان، نصرالله خان را زندانی کرد و خودش قدرت را بدست گرفت.

و سر انجام جنگ سوم افغان و انگلیس باعث شد که انگلیس کنترول روابط خارجی  افغانستان را در سال  ۱۹۲۱ میلادی پس به خود افغان‌ها واگذار کند.

امیر امان الله خان - اسپوتنیک افغانستان
دختر شاه امان الله :ارگ خانه من است / من به خانه خود آمده ام

حکومت ده ساله امان الله خان یک سلسله تغییرات را هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی کشور به وجود آورد. وی در سال ۱۹۱۹ میلادی استقلال کامل کشور را از انگلیس گرفت و با قدرت‌های بیرونی دیگر روابط برقرار کرد.

با وجود که حکومت وی به گونه ناگهانی برچیده شد، اما وی دستاوردهای زیادی کسب کرد.

در سال ۱۹۲۱ افغانستان به ایجاد سیاست خارجی‌اش اقدام کرد و در سال‌های ۱۹۲۰ افغانستان با اکثر کشورهای بزرگ جهان روابط برقرار کرد و امان الله خان در سال ۱۹۲۳ رسمأ منحیث شاه افغانستان معرفی شد.

در ۱۴ فبروری سال ۱۹۲۹، امان الله خان به هند رفت و در افغانستان جنگ داخلی آغاز یافت. وی از هند به اروپا رفت و در سال ۱۹۶۰ میلادی در سویس درگذشت.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала