کشف رمز تابوت سیاه مصر باستان

© Photo / Ministry of Antiquitiesکشف رمز تابوت سیاه مصر باستان
کشف رمز تابوت سیاه مصر باستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
هویت مردگان تابوت گرانیتی سیاه 2000 ساله که از شهر اسکندریه پیدا شده بود، در مصر کشف شد.

کشف تابوت مرموز دوهزار ساله در مصر - اسپوتنیک افغانستان
کشف یک تابوت مرموز دوهزار ساله در مصر
به گزارش اسپوتنیک، وزارت میراث باستانی مصر نوشت: دانشمندان موفق به کشف هویت تابوت های که در تابوت دان قدیمی که از شهر اسکندریه مصر در ماه جولای سال روان کشف شده بود، شدند.

در اوایل ماه جولای، در منطقه  اسکندریه مصر، در عمق پنج متری یک تابوت دان غول پیکر از گرانیت سیاه و سفید با قدمتی بیش از دو هزار سال یافت شد.

 مقام های مصری تابوت را باز کرد و سه مومیایی آسیب دیده از آب و خاک را در آن یافتند. احتمالا این تابوت ها  در قرن چهارم پیش از میلاد ساخته شده اند.

بر اساس گزارش وزارت میراث باستانی مصر، جنسیت و سن تقریبی کسانی که در این تابوت دان دفن شده اند به شرح زیر است: دو مرد (نخستین: 35-39 سال، قد 160-165،5 سانتی متر و دومین مرد: 40-44 سال، بدن بزرگ و تنمومند با قد 179-184،5 سانتی متر هستند) و یک زن (20-25 سال، قد 160 تا 164 سانتیمتر) است.

تابوت دان، یکی از انواع نگهدارنده‌های جسد است که معمولاً از جنس سنگ ساخته می‌شود و گاه در سطح بیرونی یا درونی آن تزئینات ویژه‌ای نیز حکاکی می‌شود. از تابوت دان برای نگهداری اجساد فرعون ها استفاده می شد.

پیش از این، مصطفی الوزیری رئیس اداره آثار باستانی مصردر این زمینه گفته بود: جمجمه یکی از مومیایی ها شکسته است و احتمالا این مومیایی متعلق به یک مرد جنگجو است. الوزیری همچنین اضافه کرد، که مومیایی های یافت شده متعلق به خانواده برجسته ای نیستند.

همچنین اشاره شده است که مومیایی داخل تابوت به علت نشت آب به داخل آن صدمات جدی دیده است و پیش از باز کردن آن، سقف تابوت را کمی به منظور خروج گازهای سمی انباشته شده در آن باز کرده اند.

یادآوری می کنیم، که کشف این تابوت در اسکندریه، شایعات فراوانی در مورد افرادی که در آن هستند را به وجود آمده است. این تابوت گرانیتی که وزن آن حدود 30 تن است دارای رنگ سیاه است و همچنین ابعاد بزرگی(طول 265 سانتیمتر،ارتفاع 185 سانتیمتر و عرض 165 سانتیمتر) دارد. پس از پیدا شدن این تابوت تصور می شد که در آن مومیایی اسکندر مقدونی، که هنوز قبر او پیدا نشده است، دفن شده است. همچنین غارت نشدن این تابوت ها بعلت شر نهفته در آن ها گمانه زنی می شد، اما محققان مصر این فرضیه ها را رد کردند.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала