اتهامات فساد مالی به آدرس رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی

© Flickr / ResoluteSupportMediaاتهامات فساد مالی به آدرس رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی
اتهامات فساد مالی به آدرس رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نامزدان حذف شده انتخابات پارلمانی می‌گویند کمیسیون شکایات انتخاباتی دست به اقدام غیرقانونی، توأم با فساد و مداخلات سیاسی زده است که درنتیجه آن به تعداد ۳۵ تن از کاندیدان از لیست نهایی رقابت در انتخابات پارلمانی حذف شده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، نامزدان حذف شده در یک نشست خبری درکابل گفتند که اسناد و شواهد وجود دارد که نمایانگر دست داشتن رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی در فساد سازمان ‌یافته و اخذ پول توسط افراد قابل اعتمادش می‌باشد.
قابل یاد آوریست در این اواخیر چند تن از کارمندان کمیسیون شکایات انتخاباتی به جرم اخذ رشوه بازداشت شده اند.
فوزیه کوفی، یکی از نامزدان حذف شده در این نشست خبری گفت که عدم آمادگی کمیسیون شکایات انتخاباتی برای انجام تمام تعهدات قانونی اش حتی قبل از آغاز مظاهرات و بسته شدن دروازه کمیسیون نشان می‌دهد که این کمیسیون توانمندی و ظرفیت آماده ساختن واجدان شرایط رآی دهی را الی اخیر سال ۲۰۱۸ ندارد.

حذف نام های 35 تن از نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
حذف نام های 35 تن از نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان

بانو کوفی ابراز داشت که اسناد و مدارک نزد کاندیدان حذف شده وجود دارد که نشان می‌دهد رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی بر علاوه برخورد سیاسی، دست به فساد مالی نیز زده است.
او گفت از ارگان های عدلی و قضایی تقاضا می‌کنیم که در قسمت انکشاف دوسیه دو فرد بازداشت شده که یکی آن کمیشنر ولایتی ولایت پروان و دیگر آن فردی به‌نام سیف الدین اکبری که به اتهام کمیشن‌کاری به رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی دستگیر و فعلآ در توقیف خانه کابل است، تحقیقات همه جانبه نموده و مردم افغانستان را از جریان تحقیقات خویش مطلع سازند.
بانوکوفی گفت بر اساس ماده هشتم قانون انتخابات، کمیسیون انتخابات مکلف است که فهرست رأی دهندگان را به تفکیک مراکز رأی دهی ترتیب وبه مرکز ملی معلومات دیتابیس کمیسیون وصل نماید چون بدون آماده ساختن لست واجدان شرایط، انتخابات بی‌معنی است.
دراخیر نامزدان حذف شده از نهادهای بین‌المللی که پروسه انتخابات افغانستان را حمایت می‌نمایند خواستند تا نظارت دقیق بر پروسه انتخابات داشته باشند تا این پروسه انتخاباتی شفاف، به‌دور از زد و بندهای سیاسی و فساد انجام شود.
این نامزدان از حکومت افغانستان نیز خواستند که در قسمت ایجاد محکمه اختصاصی برای رسیدگی به اتهامات فساد علیه کارمندان کمیسیون شکایات انتخاباتی  و قضیه حذف ۳۵ تن از کاندیدان اقدام نماید.
به گفته این نامزدان، در صورت عدم رسیدگی به خواست‌های ما در مدت زمان یک هفته بعد در چوکات قوانین موجوده افغانستان اعتراضات مدنی مردم را گسترده تر خواهیم ساخت و اجازه نخواهند داد تا فساد، جعل و سلیقه‌های شخصی سرنوشت مردم را رقم زند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала