ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تاکید وزیر خارجه چین بر پشتیبانی از روند صلح افغانستان

© REUTERS / Jason Leeتاکید وزیر خارجه چین بر پشتیبانی از روند صلح افغانستان
تاکید وزیر خارجه چین بر پشتیبانی از روند صلح افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
وزیرخارجۀ چین در سفر به پاکستان گفت، که دو کشور برای صلح در افغانستان کار خواهند کرد.

نشست قریب الوقوع نمایندگان افغانستان، چین و پاکستان - اسپوتنیک افغانستان
نشست قریب الوقوع نمایندگان افغانستان، چین و پاکستان
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، وانگ یی همکاری‌های امنیتی و نظامی را میان بیجنگ و اسلام آباد مهم می‌داند و می‌گوید، که باید این هم‌کاری‌ها گسترش یابد:- "ما همکاری‌های دفاعی و امنیتی مان را افزایش خواهیم داد. ارتش و نهادهای دیگر دو طرف برای نابودسازی هراس افگنان حزب اسلامی ترکستان یکجا کار خواهند کرد. چین به پشتیبانی از پاکستان در پیکار با هراس افگنی ادامه خواهد داد".

وزیر خارجه چین می‌گوید، که دو کشور در بارۀ همکاری های بیشتر برای حل مسایل منطقه‌یی و جهانی توافق کرده‌اند.

به گفتۀ او، صلح در افغانستان نیز یکی از این مسایل است:- "هر دو طرف برای تسریع روند صلح در افغانستان کار خواهند کرد. دو طرف برای حمایت از ملیت، وطن دوستی و سیاست افغانستان کار خواهند کرد. ما برای انسان ها، یک شکل تازه روابط بین المللی را خواهیم ساخت".

هرچند پروژۀ بزرگ «کمربند و راه» در پاکستان با انتقادهایی رو به رو است؛ اما وزیر خارجه پاکستان می‌گوید، که اسلام آباد در این زمینه پیشرفت هایی زیادی داشته است.

شاه محمود قریشی در این باره می‌افزاید:- "من به وزیر خارجه اطمینان دادم که یک سیپک برای پاکستان اهمیت راهبردی و ملی دارد. ما از توجه شخصی رهبران چین به تطبیق این پروژه خرسند استیم. سیپک اولویت حکومت باقی خواهد ماند".

این در حالیست، که گفته می شود چین با قرضه دهی به کشورها برای اجرای پروژه کمربند و راه، این کشورها را به گروگان می گیرد؛ اما بیجنگ این ادعا را رد می کند.

یادآوری می کنیم، که  ثبات در تنگی واخان، واقع در محل اتصال مرزهای چین، افغانستان، تاجیکستان و پاکستان، برای پکن در پیوند به توسعه پروژه های زیربنایی «یک کمربند یا راه» بسیار مهم شمرده می شود.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала