گورباچف: مسابقه جنگ افزاری جدید آغاز شده است

© White House Photographic Officeگورباچف: مسابقه جنگ افزاری جدید آغاز شده است
گورباچف: مسابقه جنگ افزاری جدید آغاز شده است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس جمهور پیشین شوروی بیرون شدن امریکا از پیمان منع راکت های هسته ای میان برد و کوتاه برد را آغاز مسابقه جنگ افزاری جدید نامید.

ترامپ از پیمان منع راکت های هسته ای میان برد بیرو می شود - اسپوتنیک افغانستان
ترامپ از پیمان منع راکت های هسته ای میان برد بیرون می شود
به گزارش اسپوتنیک، میخائیل گورباچف رئیس جمهور پیشین شوروی در مقاله خود برای روزنامه نیویورک تایمز نوشت:  قصد امریکا برای بیرون شدن از پیمان منع راکت های هسته ای میان برد و کوتاه برد (INF) را به منزله اعلام مسابقه جنگ افزاری جدید نامید.

رهبر پیشین شوروی که بیش از 30 سال پیش پیمان INF را امضا کرده، نوشت:- "مسابقه جنگ افزاری جدیدی اعلام شده است".
پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد کشور وی به دلیل نقض پیمان INF از سوی روسیه از ان خارج می شود. به گفته وی گفت، ایالات متحده تا زمانی که دیگران به خود آیند، توان هسته ای خود را افزایش خواهد داد.
به باور گورباچف، بیرون شدن امریکا از پیمان منع راکت های هسته ای میان برد نخستین قربانی دوره نظامی شدن اوضاع بین المللی نیست.

وی یادآور شد، که واشنگتن در سال 2002 از پیمان راکت های ضد بالستیک و در سال روان از برجام بیرون شده است.

یادآوری می کنیم، که رهبر پیشین شوروی که یکی از تدوین کنندگان سیاست تشنج زدایی در اواخر سالهای 80 قرن بیستم میلادی بوده، در پایان مقاله اش نوشته است:- "مخارج نظامی به سطح نجومی رسیده و افزایش آنها ادامه دارد".
پیمان راکت های میان برد و راکت های برد کوتاه به تاریخ 8 دسمبر 1987 در زمان سفر میخائیل گورباچف به واشنگتن به امضا رسید. برای نخستین بار راکت هایی با برد از 500 تا 1000 و از 1000 تا 5000 کیلومتر شامل کاهش شدند از جمله راکت های نوع «ار-12 و ار-14» که اتحاد شوروی در سال 1962 در کوبا مستقر کرده بود و بحران کارائیب را دامن زد.
در ماه می 1991 این پیمان کاملا اجرا شد و تا آن زمان اتحاد شوروی 1752 راکت بالستیکی و بالدار زمین پایه را نابود کرده بود و امریکا 859 راکت از این نوع را. این سند نامحدود است.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала