92 درصد زندانیان خارجی ایران شهروندان افغانستان هستند

© East News / Muhammed Muheisen92 درصد زندانیان خارجی ایران شهروندان افغانستان هستند
92 درصد زندانیان خارجی ایران شهروندان افغانستان هستند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس سازمان زندان های ایران در دیدار با وزیر دادگستری کشور افغانستان گفت: ۹۲ درصد زندانیان خارجی ایران از شهروندان افغانستان هستند.

ایران، زندانیان افغانستانی را به کشور شان می‌سپارد - اسپوتنیک افغانستان
ایران، زندانیان افغانستانی را به کشور شان می‌سپارد
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایلنا، اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان های ایران در دیدار با عبدالبصیر انور وزیر دادگستری افغانستان گفت: 2 و نیم درصد زندانیان در کشور شهروندان خارجی هستند که از این تعداد 92 درصد شهروندان افغانستان هستند که تنها 3 درصد آنها زن بوده و 97 درصد مرد هستند و در 27 ولایت این کشور دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

جهانگیر افزود: 23درصد از این زندانیان در تهران، 11 درصد خراسان رضوی و 10 درصد در اصفهان هستند.

وی درباره 3 جرم اول ایران گفت: مواد مخدر، سرقت و جرایم علیه اشخاص سه جرم نخست در ایران هستند که جرایم محکومان شهروندان افغانستان در همین سه رده جرم تقسیم می شود که 30 درصد سرقت، 17 درصد جرایم علیه اشخاص و مواد مخدر با 36 درصد جرایم شهروندان افغانستانی را به خود اختصاص می دهند.

مشاور رئیس دستگاه قضای ایران با اشاره به خدمات اصلاحی و تربیتی در زندان های ایران گفت: تمام خدماتی که به زندانیان ایرانی داده می‌شود برای زندانیان شهروندان بیگانه نیز ارائه می‌شود. در حال حاضر 130 رشته مهارتی در زندان‌های کشور آموزش داده می شود که زندانیان افغانستانی نیز در آن ها شرکت دارند.

وی ادامه داد: 4500 زندانی افغانستانی طی سال 96 در کلاس های قرآنی در زندان‌ها شرکت کردند.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه ایران اظهار داشت: در حال حاضر شمار 238 نفر از این زندانیان در مقاطع راهنمایی و متوسطه و تعداد 89 نفر در مقطع ابتدایی و سواد آموزی در حال تحصیل هستند.

جهانگیر افزود: در خصوص برنامه های مشترک در حوزه زندانیان در نشست امروز گفت‌وگو شد و بحث تبادل و کاهش زندانیان در دستور کار قرار گرفت و گزارشی از خدماتی که جمهوری اسلامی ایران به زندانیان شهروندان افغانستان ارائه می دهد، بیان شد.

رئیس سازمان زندانهای ایران با اشاره به خدمات فرهنگی، درمانی و بهداشتی وآموزشی به زندانیان شهروندان افغانستان گفت: بحث اصلاح و تربیت این زندانیان و مراقبت ها از این و خدماتی که به این افراد ارائه می‌شود به اطلاع هیات افغانستانی رسید.

وی افزود: در خصوص محکومان مالی برادران افغانستانی نیازمند مشارکت کشور افغانستان هستیم چرا که برخی از شکات حاضر نیستند و به کشور افغانستان رفتند و باید برای تعیین تکلیف پرونده های این افراد سفارت افغانستان در ایران به ما کمک کند.

وی تصریح کرد: امیدواریم با برنامه هایی که در دستور کار قرار گرفته شاهد کاهش آمار شهروندان خارجی در زندانها باشیم و برنامه های اصلاحی و تربیتی منجر به این شود که این زندانیان بتوانند پس از آزادی زندگی شرافتمندانه ای را در پیش بگیرند.

رئیس سازمان زندان های ایران گفت: ماموریت انتقال زندانیان برعهده وزارت دادگستری است و این وزارتخانه پیگیر این موضوعات است ما نیز همکاری لازم را در این خصوص داریم البته آمار زندانیان ما در کشور افغانستان بسیار ناچیز است ولی آمار زندانیان افغانستان به دلیل جمعیت بالای مهاجر، زیاد است و امیدواریم در برنامه های طرفینی سریعتر مقدمات انتقال این عزیزان را به کشورشان فراهم کنیم.

در این دیدار عبدالبصیر انور وزیر دادگستری افغانستان نیز با سپاسگزاری از خدمات سازمان زندانها به محکومان شهروندان افغانستان گفت: خدمات خوبی به زندانیان در ایران ارائه می شود و ما بیشتر خواهان این هستیم که از تجارب هر دو کشور برای کاهش جمعیت کیفری استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: در کشور افغانستان نیز برنامه هایی برای اشتغالزایی و اصلاح و تربیت زندانیان دنبال می‌شود و امیدواریم این برنامه ها منجر به کاهش آمار مجرمان شود.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала