ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

احتمال کودتأ داخلی یا سوء قصد در عربستان

© AFP 2021 / Yasser Al-Zayyatاحتمال کودتأ داخلی یا سوء قصد در عربستان
احتمال کودتأ داخلی یا سوء قصد در عربستان - اسپوتنیک افغانستان
قتل خاشقجی باعث زلزله ای در عربستان و جهان گردیده که هنوز لرزه های آن تمام نشده است.

اسپوتنیک به نقل از تسنیم، روزنامه فرانسوی "لیزکو" نوشته است که مساله خاشقجی نه تنها بلندپروازی های سیاسی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را تهدید می کند، بلکه حتی قدرت او را نیز تهدید می کند.

Jamal Khashoggi - اسپوتنیک افغانستان
افشای جزئیات جدیدی درباره سرنوشت جسد خاشقجی

بوردین می نویسد: هرچند که هم پیمانان سنتی عربستان تا این لحظه حمایت ظاهری خود از ریاض را حفظ کرده اند، اما آینده محمد بن سلمان که مظنون به دست داشتن در ترور خاشقجی است، هنوز روشن نشده است.
وی افزود: همچنین هنوز روشن نشده است که روابط ریاض با هم پیمانانش در سایه پیامدهای این پرونده به کجا خواهد رفت، زیرا عربستان از جایگاه جغرافیایی و استراتیژیکی بزرگی به عنوان منبع نفت و قرار داشتن حرمین شریفین در آن، برخوردار است.
این نویسنده تصریح کرد: محمد بن سلمان حقیقتا حتی در بین کسانی که تا همین دیروز برای طرح چشم انداز اقتصادی و اصلاحات او شادمانی می کردند و برای گرفتن عکس سلفی با او سر و دست می شکستند، طرد شده است.

بازگشت رقیب بن‌ سلمان به عربستان - اسپوتنیک افغانستان
بازگشت رقیب بن‌ سلمان به عربستان

بوردین تصریح کرد: مساله خاشقجی همچنین تمرکز خطرناک قدرت در دست این شاهزاده سعودی را برملا می کند، زیرا او وزیر دفاع، معاون نخست وزیر و رئیس هیئت مدیره شرکت نفتی آرامکوی عربستان است. این روند قدرت بر خلاف سازوکار معمول در طول دهه ها در عربستان است که برپایه اجماع نظر و توازن در جناح های مختلف خاندان حاکم استوار است.
وی این پرسش را مطرح کرد که در این وضعیت، آیا ملک سلمان می تواند ولیعهدی را برای بازگرداندن توازن به قدرت تعیین کند؟
بوردین درعین حال خاطرنشان کرد: محمد بن سلمان عناصر طرفدار خود را در همه ارکان دستگاه های امنیتی و نظامی وارد کرده و ابهت گارد ملی را در هم شکسته است. با این وضعیت، شک و تردید وجود دارد که ملک سلمان چنین اقدامی انجام دهد.وی افزود: احتمال دیگر، فرضیه وقوع کودتا نظیر سال 1964 میلادی است که شورای خاندان حاکم سعودی شاه را کنار زد. احتمال وقوع حادثه ای هم وجود دارد؛ نظیر حادثه تیراندازی عجیبی که در ماه اپریل گذشته در نزدیک کاخ محمد بن سلمان روی داد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала