دلیل سفر های پی هم خلیلزاد به افغانستان افشا شد

© Photo / ARGدیدار زلمی خلیلزاد با رئیس‌جمهور غنی
دیدار زلمی خلیلزاد با رئیس‌جمهور غنی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان در دیدار با مقام‌های افغان خواهان تعلیق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از " The Wall Street Journal" اداره دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده بحث دارد که برای به تعلیق قرار دادن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آیا حکومت را تحت فشار قرار دهد و یا خیر.
این روزنامه از قول مقام‌های امریکایی گزارش می‌دهد که این موضوع یکی از گزینه‌های است که واشنگتن روی دست دارد و نشانه عجله اداره ترامپ برای یافتن یک راه حل سیاسی برای جنگ طولانی مدت در افغانستان است.
مقام‌های امریکایی میگویند درخواست برای تعلیق انتخابات ماه اپریل در صحبت‌های که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ایالات متحده برای افغانستان با افراد مختلف داشته است، مطرح شده است که با تلاش‌های امریکا برای ترویج دموکراسی در افغانستان در تضاد می‌باشد. 

عبدالله عبدالله با زلمی خلیلزاد دیدار کرد - اسپوتنیک افغانستان
عبدالله عبدالله با زلمی خلیلزاد دیدار کرد

دفتر خلیلزاد در این مورد حاضر به توضیح به روزنامه امریکایی نشد.
براساس گزارش این روزنامه، یگانه توجیه مقام‌های امریکایی در مورد امکان به تعلیق قرار دادن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان موضوع مذاکرات گنگ صلح با طالبان است. آنها هراس دارند که مبادا بی نظمی‌ها و آشفتگی سیاسی طولانی مدت که معمولاً با رأی گیری افغانستان همراه است، روند صلحی را که آقای خلیل‌زاد در تلاش راه اندازی است، از بین ببرد.
در گزارش آمده است،، مفکوره تعلیق انتخابات در صحبت‌های که روز یکشنبه زلمی خلیل‌زاد با مقام‌ها و سیاست مداران افغان داشت، با سردی استقبال شد و اکثر آنان مخالفت خود را با این موضوع بروز دادند. اما به گفته این روزنامه، شماری در دولت آقای غنی از آن حمایت کرده می‌گویند اگر امکان توافق صلح میسر شود، با تعلیق انتخابات مخالفت نخواهند کرد.
به گفته یک دیپلمات غربی، گزینه دیگری که مورد بحث است اجازه دادن به برگزاری انتخابات در صورتی است که حکومت جدید به عنوان یک حکومت انتقالی کار کند تا زمانی که یک حکومت ائتلافی که طالبان هم در آن شامل باشند، ایجاد گردد.
در گزارش وال استریت ژورنال گفته می شود که گزینه دیگر برگزاری لویه جرگه است که بسیار از قدرتمندان افغان به شمول حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان خواهان آن می‌باشند تا این لویه جرگه یک حکومت انتقالی را انتخاب کند، و کار برای برنامه ریزی‌ها برای خاتمه بخشیدن به جنگ در افغانستان، ادامه یابد.
روزنامه در اخیر مقاله می‌گوید در حالی که زلمی خلیل‌زاد روی گزینه تعلیق انتخابات کار می‌کند دیگر مقام‌های امریکایی دخیل در افغانستان، مصروف کار با رئیس جمهور غنی می‌باشند تا آمادگی ها برای برگزاری انتخابات ماه اپریل گرفته شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала