تشکیل هیئت گفتگوکننده صلح با طالبان تا چند روز دیگر

© Sputnik / Vladimir Astapkovich / ورود به گالری تصاویرتشکیل هیئت گفتگوکننده صلح با طالبان تا چند روز دیگر
تشکیل هیئت گفتگوکننده صلح با طالبان تا چند روز دیگر - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که تمامی کارها برای تشکیل یک هیئت گفتگوکننده به نماینده‌گی از حکومت و جریان‌های سیاسی گرفته شده اند و این هیئت پیش از نشست ژنف کار خودش را آغاز خواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، روز سه شنبه آینده نشست ژنیف در باره افغانستان برگزار می‌شود. شورا عالی صلح افغانستان گفته است که این هیئت از پنج تا هفت تن عضو خواهد داشت.
حاجی دین محمد، معاون شورای عالی صلح، گفت: "مذاکرات با طالبان باید پیش از انتخابات به یک نتیجه برسند. این به این معنا است که هیئت باید به زودی تشکیل شود تا به خاطری که ما فرصت بیشتر نداریم".

شورای عالی صلح: مذاکرات با طالبان تا قبل از انتخابات آینده برگزار می شود - اسپوتنیک افغانستان
شورای عالی صلح: مذاکرات با طالبان تا قبل از انتخابات آینده برگزار می شود

در همین حال شورای عالی صلح می‌گوید که رئیس‌جمهور غنی برای پیشبرد گفتگوهای صلح هیئت دیگری را که از هر ولایت دو تن اعضای آن خواهند بود تشکیل داده است.
به گفتۀ این شورا، گفتگوها و فعالیت‌های هیئت گفتگوکننده با این هیئت نیز در میان گذاشته خواهند شد.
این در حالی است که زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان خواهان شکل‌گیری یک هیئت با صلاحیت به شمول نماینده‌گان حکومت، جریان‌های سیاسی و جامعه مدنی برای گفتگو با طالبان شده بود.
احمد ولی مسعود، رئیس بنیاد شهید مسعود، گفت: "آمد با کس‌هایی صحبت کرد که آن‌ها با طالب مشکل ندارند. اما کسانی که با طالب مشکل داشتند در جبهه جنگ و نبرد در مقابل طالب بودند قربانی دادند با آن ها بسیار به کراهت دید".
موسی فریور، آگاه مسایل سیاسی، گفت: "اگر این هیئت توسط حکومت معرفی نشود معنای آن این است که حکومت در ادعایش و مطالبات اش صادق نیست".
در همین حال، عبدالله عبدالله رئیس اجراییه کشور هنگام سخنرانی در یک دانشگاه در پاریس تأکید کرد که دستاوردهای سال‌های اخیر در کشور نباید قربانی روند صلح شوند.
آقای عبدالله گفت: "ما در این مرحله از تلاش‌های انجام‌شده از سوی فرستاده ویژه امریکا و همراهان‌اش از بهر زمنیه‌سازی برای گفتگوها میان طالبان و حکومت افغانستان ستایش می‌کنیم. همزمان با آن مردمان ما قربانی‌های زیادی در راستای رسیدن به دستاوردهای کنونی به ویژه در بخش آزادی و حقوق شان داده اند. این دستاوردها در هرگونه اوضاعی قربانی نخواهند شد زیرا این قربانی شدن به صلح پایدار نخواهد انجامید".

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала