آغاز آبگیری نخستین سد در دایکندی

© Photo / شرکت برشنا/فیسبوکآغاز آبگیری نخستین سد در دایکندی
آغاز آبگیری نخستین سد در دایکندی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
آبگیری بند برق سوختوک در ولایت دایکندی آغاز گردیده است.

ارتقای ولایت دایکندی از درجه سه به دو - اسپوتنیک افغانستان
ارتقای ولایت دایکندی از درجه سه به دو
به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، منابع محلی ولایت دایکندی در مرکز افغانستان اعلام کرده است، که آبگیری سد تولید برق سوختوک در مرکز افغانستان آغاز شده است و تولید برق از این سد آبی به زودی آغاز می شود.

این سد روی یکی از شاخه‌های رودخانه هیرمند در پنج کیلومتری شهر نیلی ساخته شده است. این آب پیش از این به سد کجکی و در نهایت به دریاچه هامون می‌ریخت.

کار ساختمانی این سد در سال ۱۳۹۵ آغاز شد. با آبگیری کامل آن قسمتی از برق ولایت دایکندی تامین می‌شود. برق مورد نیاز ولایت دایکندی اکنون توسط جنراتورهای شخصی تامین می‌شود و شماری از مردم افغانستان نیز به انرژی آفتابی دسترسی دارند.

سید انور رحمتی، والی دایکندی می‌گوید، که با آغاز تولید برق حداقل دو هزار خانه در شهر نیلی و چند روستا از نعمت برق بهره مند می‌شوند، که «آغاز نورانی و امیدوار کننده» است.

با آغاز کار این نیروگاه آبی ۷۰۰ کیلووات برق تولید و شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) وعده داده که در آینده ظرفیت تولید آن افزایش خواهد یافت.

یادآوری می کنیم، که سد سوختوک ولایت دایکندی حدود ۵ میلیون دالر هزینه داشته که توسط شرکت برشنا پرداخت شده‌است.

این سد در پنج کیلومتری شهر «نیلی» مرکز این ولایت ساخته شده است.

ولایت دایکندی یکی از ولایت های محروم افغانستان است که تا چند سال پیش حتی یک کیلومتر سرک قیرریزی هم در آن ولایت وجود نداشت. 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала