ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

مأموریت جدید خلیلزاد در افغانستان چیست؟

© Photo / EKمأموریت جدید خلیلزاد در افغانستان چیست؟
مأموریت جدید خلیلزاد در افغانستان چیست؟ - اسپوتنیک افغانستان
کاخ سفید به دنبال ایجاد مرحله جدیدی از بحران یعنی جنگ مذهبی است.

به گزارش اسپوتنیک، عملکرد‌های اخیر زلمی خلیلزاد و مواضع بی‌سابقه مقامات در واشنگتن راجع به طالبان و همچنین اتهام حمایت امریکا از داعش در افغانستان، نشان‌دهنده این است که کاخ سفید به دنبال ایجاد مرحله جدیدی از بحران یعنی جنگ مذهبی است.
به گزارش اسپوتنیک، ماموریت هفده ساله سربازان امریکایی در افغانستان به دلیل قدرت گروه طالبان به بن‌بست سیاسی-نظامی رسیده است در عین حال جنرال جوزف دانفوردرئیس ستاد ارتش ایالات متحده نیز اعتراف کرده که گروه طالبان برای فعلا شکست ناپذیر است.
این مقام ارشد امریکایی درباره طالبان تاکید کرد: این منصفانه است که بگویم، طالبان اکنون در جنگ شکست نخواهد خورد.
اعتراف امریکا به ضعف در برابر طالبان از دو جهت قابل تامل است؛ اولا کشوری که مدعی ابرقدرت بودن در جهان است بدون دلیل و دسیسه اقرار به ضعف در برابر یک گروه شبه‌نظامی نمی‌کند.
دوما این اقرار زمانی صورت می‌گیرد که حدود یک سال قبل دونالد ترامپ، در اعلام استراتژی‌اش برای افغانستان و جنوب آسیا مشخصا گروه طالبان را تهدید به نابودی کرده بود.
پس از تمام این ماجراها، زلمی خلیلزاد فرستاده پیشین جورج بوش، که طراح پالیسی نظامی-سیاسی کاخ سفید در افغانستان پس از طالبان بود و از سوی تیم دونالد ترامپ به عنوان مشاور آمریکا برای صلح افغانستان تعیین شد.
خلیلزاد پس از سفرهای منطقه‌ای اخیرش حول محور صلح، حالا سومین سفر خود را به کشورهای متعدد منطقه آغاز کرده است.
او در افغانستان با هر که دلش می‌خواهد اعم از طالبان و شخصیت‌های شاخص این کشور به گفت‌وگو می‌نشیند و مدعی است که تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری 2019 به بن‌بست صلح افغانستان نقطه پایان بگذارد؛ کاری که از دید برخی نمایندگان پارلمان یک دخالت نامشروع از سوی کسی است که خود عامل بحران فعلی افغانستان محسوب می‌شود.
عبدالطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی و نماینده مردم بدخشان در پارلمان افغانستان با اشاره به دخالت‌های غلط واشنگتن در امور داخلی این کشور گفت: با تاسف یک آدم از کشوری دیگری یعنی خلیلزاد به عنوان یک امریکایی، برای افغانستان تصمیم می‌گیرد.
این نماینده پارلمان همچنین هشدار داد، با چنین نشانه‌هایی دیده می‌شود که افغانستان در حال وارد شدن به شکل دیگری از بحران یعنی جنگ مذهبی است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала