تاکید جنرال دنفورد به ماندن نیروهای امریکایی در افغانستان

© AFP 2022 / Mandel Nganتاکید جنرال دنفورد به ماندن نیروهای امریکایی در افغانستان
تاکید جنرال دنفورد به ماندن نیروهای امریکایی در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رییس ستاد مشترک ارتش امریکا می گوید که درصورت ترک افغانستان رویداد یازدهم سپتامبر تکرار خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، جنرال جوزف دنفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا حضور نیروهای امریکایی را در افغانستان برای امنیت امریکاییان نیاز جدی می‌داند و بر حضور دراز مدت سیاسی، اقتصادی و نظامی واشنگتن در منطقه تأکید می‌ورزد.
جنرال جوزف نفورد در سخنرانی‌اش در یک مرکز پژوهشی در واشنگتن می‌گوید که به شمول القاعده بیش از ۲۰گروۀ هراس افگن در منطقه فعالیت دارند.
او در این سخنرانی‌اش هشدار داد که هرگاه نیروهای امریکایی افغانستان را ترک کنند، حمله‌های همانند یازده هم سپتبمر، از این کشور طرح ریزی خواهند شد.
رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، صلح را با طالبان مهم می‌داند اما برای رسیدن به یک راه حل سیاسی به مشکل افغانستان، بر افزایش فشارهای سیاسی، اجتماعی و نظامی بر این گروه تأکید می‌ورزد.
جنرال جوزف دنفورد می‌گوید: «اگر ما فشاری را که امروز بر القاعده، داعش و گروه‌های دیگر در منطقه وارد می‌کنیم، وارد نمی‌کردیم، این ارزیابی ما است که در یک دورۀ زمانی، ظرفیت آنان بازسازی خواهد شد و آن‌گونه‌یی که قصد دارند، در آینده توانایی انجام آن چه را که در یازدهم سپتمبر دیدیم، خواهند داشت».
این جنرال ارشد امریکایی به این باوراست که واشنگتن منافع درازمدت در جنوب آسیا دارد: «به باور من، امریکا در آسیای جنوبی منافع دراز مدت دارد. حفظ این منافع ایجاب می‌کند که ما باید در این منطقه حضور دراز مدت دیپلوماتیک، اقتصادی و امنیتی نیز داشته باشیم.»
در حالی که پنتاگون برای رسیدن به حل سیاسی و پایان جنگ در افغانستان افزایش فشارهای نظامی را بر طالبان یک نیاز می‌داند اما تازه طالبان نیز در صفحۀ انترنتی این گروه هشدار داده اند که اگر شدت حمله‌های هوایی و عملیات شبانه که به گفتۀ طالبان باعث افزایش تلفات غیرنظامیان می‌شوند، همین‌گونه ادامه یابند، طالبان ادامۀ شرکت در گفت‌وگوهای صلح با امریکاییان را بازنگری خواهند کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала