نشست سه جانبۀ کابل، اسلام‌آباد و بیجینگ در ارگ

© Wikipediaنشست سه جانبۀ کابل، اسلام‌آباد و بیجینگ در ارگ
نشست سه جانبۀ کابل، اسلام‌آباد و بیجینگ در ارگ - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نشست سه جانبۀ کابل، اسلام‌آباد و بیجینگ در ارگ، فردا برگزار می‌شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، در اوج تلاش‌های ایالات متحدۀ امریکا برای صلح در افغانستان، حکومت افغانستان نیز می‌کوشد تا در این راستا گام‌هایی بردارد.
به همین منظور، قرار است ارگ ریاست‌جمهوری میزبان نماینده‌گانی از پاکستان، چین و افغانستان باشد. بربنیاد اطلاعات، در این نشست، نماینده‌گان سه کشور، چگونگی گفت‌وگوهای صلح با طالبان و نیز چگونگی کشانیدن این گروه را به میز گفت‌وگوها بررسی خواهند کرد.
تاکنون هرچند شرکت کننده‌گان این نشست مشخص نیستند، اما گفته می‌شود شاه محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان به نماینده‌گی از این کشور در این نشست شرکت کند.
شورای عالی صلح، می‌گوید که امیدوار است این نشست بر خلاف نشست‌های پیش از این، دست آوردهای خوبی داشته باشد.
قاضی امین وقات، عضو این شورا گفت: «این نشست‌ها پیش از این نیز برگزار شده‌اند اما نتایج محسوس نداشته اند؛ اما شرایط فعلی به گونه‌یی است که صلح هم در افغانستان و هم در بیرون نهادینه شده است.»
همزمان با این، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در دیدارش با زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان، بر افغانی بودن گفت‌وگوهای صلح تأکید ورزیده‌است: «ناتو، مأموریتش در افغانستان حمایت از نیروهای افغان است تا آن‌ها زمینه را برای برقراری صلح فراهم سازند. ناتو از تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان برای تقویت روند صلح، به رهبری و مالکیت افغان‌ها، حمایت می‌کند.»
از سویی دیگر، قرار است احزاب و جریان‌های سیاسی نیز هیئت گفت وگوکنندۀ شان را به زودی اعلام کنند. محمد ناطقی، ریس کمیتۀ سیاسی احزاب در این باره می‌گوید: «برنامۀ ما این است که در قدم اول احزاب با طالبان به گونۀ علنی وارد مذاکره خواهند شد.»
ایجاد هیئت از سوی احزاب، واکنشی به ترکیب بورد عالی مشورتی حکومت است که چند روز پیش اعلام شد.
در این اواخر، تلاش‌های صلح بیشتر از هر زمان دیگر افزایش یافته اند؛ چنان‌که ایالات متحده امریکا برای پیشبرد این تلاش‌ها زلمی خلیل‌زاد، افغان تبار امریکایی را مأمور این کار ساخته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала