هفته آینده پاکستان میزبان مذاکرات طالبان و امریکا است

© Photo / IKهفته آینده پاکستان میزبان مذاکرات طالبان و امریکا است
هفته آینده پاکستان میزبان مذاکرات طالبان و امریکا است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد که کشورش روز دوشنبه میزان مذاکرات طالبان و امریکا خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، عمران‌ خان، نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید که کشورش روز دوشنبه میزبان مذاکرات صلح میان گروه طالبان و نماینده امریکا خواهد بود.
نخست‌وزیر پاکستان موضوع را در نشستی در شهر پشاور اعلام کرد و گفت که این تصمیم را پس از درخواست های مکرر امریکا گرفته که توقع کار بیشتر از اسلام آباد دارد.
عمران خان ابراز امیدواری کرد که اگر در افغانستان صلح برقرار شود، شهر پشاور به محل گردشگری تبدیل و مسیر رفت و آمد به آسیای میانه باز می‎شود.

ارتش پاکستان، امریکا را در یافتن راه حل سیاسی برای جنگ افغانستان کمک می کند - اسپوتنیک افغانستان
ارتش پاکستان، امریکا را در یافتن راه حل سیاسی برای جنگ افغانستان کمک می کند

در همین رابطه یک سخنگوی سفارت امریکا در کابل در گفتگو در واکنش به اظهارات نخست‌وزیر پاکستان گفت: ایالات متحده از هر اقدام حکومت پاکستان برای تقویت همکاری در آسیای جنوبی، از جمله تقویت مذاکرات میان طالبان، دولت افغانستان و دیگر افغان‎ها استقبال می‎کند.
این سخنگو افزوده است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژۀ وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان به منظور فراهم کردن زمینه مذاکرات برای پایان جنگ افغانستان، با تمامی طرف‌های ذینفع از جمله طالبان پیش از این هم دیدار کرده و به ملاقات‌هایش ادامه خواهد داد.
از سوی دیگر نمایندگان طالبان هم برای شرکت در این نشست آمادگی نشان داده اند. هفته گذشته یک عضو شورای کویته طالبان گفته بود برخی از اعضای دفتر قطر این گروه به پاکستان آمده‎اند تا بعد از مشورت با اعضای ارشد طالبان با زلمی خلیل‌زاد روی موضوعات مشخص از جمله در مورد رهایی زندانیان طالبان گفتگو کنند.
پاکستان در سفر اخیر خلیل‌زاد به اسلام آباد وعده همکاری در روند صلح افغانستان را داده بود و همچنان پیشنهاد کرده بود که میزبان گفتگو بین طالبان و امریکا باشد.
پیش ازاین مقام‌های امریکایی با طالبان در قطر دیدارهای داشته‎اند، اما این بار ظاهراً پاکستان در پاسخ به درخواست امریکا سعی کرده زمینه گفتگوی مستقیم میان نمایندگان طالبان و امریکا را در پاکستان فراهم کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала