احمد ولی مسعود نامزدی اش را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد

© Photo / AWMاحمد ولی مسعود نامزدی اش را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد
احمد ولی مسعود نامزدی اش را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس بنیاد احمد شاه مسعود طی همایشی اعلام کرد که در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو رسماً نامزد خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از هشدار، احمد ولی مسعود در این همایش گفت که ناامنی‌های روز افزون، فقر گسترده، فرار جوانان به کشورهای خارجی، قوم‌بازی‌ها، بی‌اعتمادی، ایدئولوژی‌های افراطی و جنگ‌های نیابتی، هر روز افغانستان را به پرتگاه نابودی نزدیک‌تر می‌سازد.
آقای مسعود افزود که قدرت‌طلبی‌ها، ناپایداری‌های سیاسی، تقسیمات میکانیکی کرسی‌های دولتی و تصامیم و سیاست‌های ناشیانه از جمله عواملی اند که افغانستان را به بحران سوق داده است.
او تاکید کرد که آشفتگی‌های سیاسی، سوء مدیریت و عدم برنامه ملی برای حل چالش‌ها، در بحران افغانستان نقش جدی داشته است.
آقای مسعود گفت:"از هفده سال به این طرف، با وجود اینکه پیشنهاد های فراوانی برای پذیرفتن کرسی معاونیت ریاست جمهوری و وزارت خارجه به من شد، اما من نخواستم با یک چوکی نمایشی تمام ارزش‌ها را زیر پا کنم. این بار با برنامه وفاق ملی، آماده‌ی ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده هستم و به رقابت‌های انتخابات می‌پردازم".

احتمال نامزدی سه زن در انتخابات ریاست‌جمهوری  افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
احتمال نامزدی سه زن در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان

رئیس بنیاد احمدشاه مسعود، با بیان این‌که "اصلاح اساسی نهادها و نظام انتخاباتی برای ما اهمیت اساسی دارد و باید تمام احزاب و نهاد ها، به استقلالیت، شفافیت و مدیریت درست آن باورمند شوند"، تاکید کرد، در صورتیکه هنجارهای مشارکت و عدالت در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو زیر سوال برود، افغانستان در بحران‌های انتخاباتی سقوط خواهد کرد.
او گفت که هم مردم و هم جامعه بین المللی به شدت از مهره‌های ۱۷ ساله دولتی خسته شده‌اند. آقای مسعود علاوه کرد: "دولت مردانی که همواره فقط وعده داده اند و عمل نکرده اند خسته کن شده اند. آن ها در فساد و نفاق‌اندازی نقش اساسی داشتند و کشور را در بحران‌های بزرگی فرو بردند، بدون تغییر رهبری حکومت، این بحران برای سالیان دراز ادامه خواهد یافت".
آقای مسعود در بخش دیگر سخنان خود گفت که صلح فقط به معنی پایان جنگ نیست، بلکه رسیدن به وفاق اجتماعی، ثبات سیاسی و امنیت روانی مردم است. او تاکید کرد: "در پروسه صلح، ارزش های انسانی، اسلامی و دموکراتیک باید خطوط اساسی آن باشد و دست آوردهای ۱۷ ساله نباید مورد تمسخر قرار بگیرد".
پیش از این نیز، عبداللطیف پدرام، رهبر کنگره ملی افغانستان و عضو پیشین مجلس نمایندگان اعلام کرده بود که در انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد خواهد بود.
آقای پدرام در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نگاشته بود: "اگر یکه و تنها هم بمانم در برابر شوونیست‌ها خواهم ایستاد. در برابر بی‌عدالتی خواهم ایستاد‌. در برابر اشغالگرها خواهم ایستاد. در برابر خائنین داخلی خواهم ایستاد. اندیشه‌ی ما برای تحقق عدالت ملی و طبقاتی و آزادی میلیون‌ها هوادار به دست آورده است. به توفیق پروردگار و حمایت هواداران قوی تر از هر زمان دیگر وارد میدان خواهم شد. در انتخابات ریاست جمهوری نامزدی خود را اعلام می کنم."
هم‌چنان، محمداشرف غنی رئیس جمهور کنونی، شیدامحمد ابدالی و محمد حنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی نیز از نامزدی شان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو خبر داده اند.
این در حالی است که قرار است تا دو روز دیگر، روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان رسما آغاز گردد. کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، روز شنبه (۱جدی) آغاز می‌شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала