ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آیا مقالات خاشقجی به دستور قطر نوشته می شد؟

© REUTERS / Osman Orsalآیا مقالات خاشقجی به دستور قطر نوشته می شد؟
آیا مقالات خاشقجی به دستور قطر نوشته می شد؟ - اسپوتنیک افغانستان
روزنامه امریکایی نوشته است، که طرف های قطری پیشنهاد نگارش مقالات انتقادی را به روزنامه نگار سعودی می داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، روزنامه واشنگتن پست در گزارش غیرمنتظره‌ جدیدی از زوایای پنهان ماه‌های پایانی زندگی جمال خاشقجی پرده برداشته و می‌نویسد، طرف‌های قطری به او پیشنهاد نگارش مقالاتی در روزنامه‌های امریکایی را می‌دادند و مسیر ترجمه مقالات او را فراهم می‌کردند.

متهم به قتل «جمال خاشقجی» در عربستان عفو شد - اسپوتنیک افغانستان
متهم به قتل «جمال خاشقجی» در عربستان عفو شد
این روزنامه می نویسد: دشوارترین موضوع درباره زندگی جمال خاشقجی،‌ روزنامه‌نگار منتقد سعودی پیوندش با موسسه قطری بوده است. این در حالیست، که دبیران بخش تحلیل واشنگتن پست که از بخش خبری این روزنامه مستقل عمل می‌کند، گفته‌اند، آنها از این پیوندها و تلاش‌های موسسه قطری هیچ اطلاعی نداشته‌اند.

این گزارش که اخیرا در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده فاش می‌کند، خاشقجی پیوندهای مستحکمی با طرف‌های قطری داشته تا حدی که به او پیشنهاداتی درباره نوشتن مقالاتی در پیوند با عربستان در رسانه امریکایی می‌دادند.

این روزنامه فاش می‌کند، این موضوع موجب علامت سوال بزرگی حتی بین پشتیبانان پرونده او شده است.

این روزنامه به نامه‌های مکتوبی بین خاشقجی و مدیر اجرایی موسسه بین‌المللی قطر اشاره می‌کند، که نشان می‌دهند مگی میچل سالم در برخی موارد پیشنهاداتی در زمینه نگارش مقالات به جمال خاشقجی می‌داده و او در روزنامه واشنگتن پست به آنها می‌پرداخته است.

مگی میچل سالم فعال و دیپلمات پیشین امریکایی بوده، که می‌گوید 12 سال دوست خاشقجی بوده اما واشنگتن پست تاکید می‌کند او تلاش می‌کرده خاشقجی مقتول را به اظهار مواضع تند و متعدد علیه عربستان تشویق کند.

براساس افشاگری این روزنامه، دوست خاشقجی که مرتبط با قطر بوده تنها به ارائه سوژه و پیشنهاد درباره نگارش مقالات بسنده نمی‌کرده بلکه سازمان متبوعش برای این روزنامه‌نگار سعودی یک مترجم انگلیسی و یک محقق نیز استخدام کرده بود.

مگی سالم در دفاع از روابطش با خاشقجی در پاسخ به سوالات واشنگتن پست می‌گوید، کمکی که به خاشقجی کرده بود از سوی یک دوست به یک دوست جهت موفقیت در امریکا بوده است.

وی می‌افزاید، اطلاع و آشنایی خاشقجی با زبان انگلیسی اندک بود و موسسه به خاشقجی پولی پرداخت نمی‌کرد و هیچ اقدامی در جهت تاثیرگذاری بر او به نیابت از قطر نداشت.

در گزارش این روزنامه که خاشقجی برای آن مطلب می‌نوشت، دیوید اگناتیوس،‌ روزنامه‌نگار واشنگتن پست در 12 اکتوبر گفته بود، خاشقجی از زمان وقوع بحران بین ریاض و دوحه معمولا با مگی سالم، مدیر اجرایی موسسه بین‌المللی قطر در دوحه نشست برگزار می‌کرد.

اگناتیوس تنها به این موضوع که نوعی افشاگری خوانده شده، بسنده نکرده و اذعان می‌کند، خاشقجی و سالم در تاریخ چهار جولای 2017 در رستورانی در لندن دیدار داشتند و در آنجا پس از آغاز طرح اصلاحاتی محمد بن سلمان در عربستان خاشقجی تمایلش برای رفتن به واشنگتن را مطرح کرد اما دو هفته بعد از ورود به واشنگتن به دلیل اینکه درک کرده بود تصمیمش اشتباه است، تصمیم به بازگشت گرفت و در اگوست 2018 به دفتر سالم در دوحه رفت و از او سوال کرد که امکان دارد برنامه‌اش را متوقف کند و به یک جزیره دور دست برود که سالم به او جواب داد: "نه. تو نمی‌توانی این کار را بکنی."

در گزارش واشنگتن پست معرفی او به عنوان مخالف برجسته کشورش نیز زیر سوال رفته و طبق این گزارش، خاشقجی مدافع اصلاحات کشورش بوده و هرگز خود را مخالف نمی‌دانست به هر حال به وقوع تغییر ریشه‌ای در کشورش باور نداشت اما با این وجود در بسیاری از مواقع در برابر درخواست‌های هم‌قطارانش درباره اینکه موضعی تند و انتقادی علیه عربستان بگیرد، مقاومت می‌کرد. به هر حال نوشته‌هایش در میان افکار عمومی غرب مورد توجه قرار گرفته بود.

خاشقجی در آمریکا همچنان حامی کشورش بود و در قطع روابطش با کاخ سلطنتی تردید داشت.

در گزارش مذکور آمده است، در سپتمبر 2017 یعنی درست زمانی که خاشقجی شروع به انتشار مقالاتی در واشنگتن پست کرد در صدد بود به بودجه‌ای دو میلیون دالری از سوی دولت عربستان به منظور ایجاد یک اندیشکده که پیشنهاد کرده بود در واشنگتن تاسیس کند، دست یابد.

یادآوری می کنیم، که جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی امسال به دستور مقام های سعودی در کنسولگری این کشور در ترکیه به قتل رسید. 

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала