طلاق زنان مسلمان در هند جرم شناخته شد

© AFP 2022 / Sam PanthakyДевушка во время разговора по телефону на массовой свадьбе в Индии
Девушка во время разговора по телефону на массовой свадьбе в Индии - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مجلس نمایندگان پارلمان هند دستورالعمل ویژه‌ای را به تصویب رساند که سه طلاقه شدن زنان مسلمان را ممنوع و آن را جرم قابل پیگرد قانونی اعلام می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از Japan Times مجلس نماینده گان هند، قانون حفاظت از حقوق در مورد ازدواج، زنان مسلمان را که نیز قانون سه گانه طلاق نامیده شده است تصویب نمود.پیش از آن، اصلاحات تعدادی از اعضای مخالف توسط مجلس رد شد. این لایحه باعث می شود که همه اعلامیه های سه گانه طلاق، لغو و غیرقانونی باشد.
این قانون گفتن طلاق سه گانه را یک کار قابل مجازات با حبس تا سه سال اعلام می نماید. این لایحه حقوق زنان مسلمان را در مورد حکم ازدواج 2018 جایگزین خواهد کرد.
دادگاه عالی هند در اگست سال گذشته میلادی و در پی اعتراضات زنان مسلمان اعلام کرده بود قانونی که به مردان مسلمان اجازه می‌دهد تا زنانشان را صرفا با سه بار ادای کلمه طلاق به زبان عربی طلاق دهند، بر خلاف قانون اساسی هند است.
بر این اساس دولت هند نیز به دنبال آن بود تا با تصویب قانونی در این باره، «به صراحت» این کار را ممنوع و به جرمی تبدیل کند که نمی‌توان هیچ قرار وثیقه‌ای نیز در قبال آن دریافت کرد.
راوی شانکار، وزیر دادگستری هند روز چهارشنبه گفت که دولت رای دادگاه عالی را یک بار دیگر تایید کرد زیرا با وجود رای دادگاه، باز هم این تخلف در هند انجام می‌شد.
بر اساس دستورالعمل جدید دولت، از این به بعد متخلفان بازداشت شده و پس از محاکمه نیز به دست‌کم سه سال زندان محکوم می‌شوند.
برخی این دستورالعمل را که در حمایت از حقوق زنان مسلمان تهیه شده، تلاش نارندرا مودی نخست وزیر هند برای جلب نظر زنان مسلمان دارای حق رای توصیف کرده‌اند.
نارندرا مودی ماه گذشته خطاب به زنان اعلام کرد که تا زمانی که در این باره عدالت حاکم نشود، از تلاش دست برنمی‌دارد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала