آمادگی ملک سلمان برای همکاری با دولت افغانستان

© Photo / ARGآمادگی ملک سلمان برای همکاری با دولت افغانستان
آمادگی ملک سلمان برای همکاری با دولت افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
پس از تلاش‌های عربستان برای تضعیف طالبان این بار ملک سلمان در تماس تلفونی با اشرف غنی تاکید کرد که عربستان سعودی در تلاش‌های صلح به همکاری با دولت افغانستان متعهد است.

به گزارش اسپوتنیک، رسانه‌های عربی اعلام کردند که ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در تماس تلفنی با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان برای ایفای نقش در روند صلح این کشور اعلام آمادگی کرده است.
پادشاه عربستان سعودی تاکید کرده است که کشورش به همکاری با دولت افغانستان در روند صلح متعهد است تا به برقراری صلح و ثبات در این کشور کمک کند.
ملک سلمان تصریح کرد که حل منازعه جاری در افغانستان تنها از طریق مذاکرات و رسیدن به یک مصالحه سیاسی امکان پذیر است.
اعلام آمادگی ملک سلمان برای ایفای نقش در روند صلح افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این نیز عربستان سعودی تلاش کرد تا طالبان را از طریق برگزاری نشست علما تحت فشار قرار دهد.
عربستان سعودی متهم است که در همسویی با سیاست‌های واشنگتن تضعیف طالبان را در دستور کار خود قرار داده و به همین دلیل برای ایفای نقش در روند صلح این کشور تلاش می‌کند.
عربستان سعودی اوایل سالجاری میلادی نشستی را در ریاض به منظور مشروعیت‌ردایی از جنگ طالبان در برابر نیروهای خارجی برگزار کرده بود که واکنش طالبان را در پی داشت.
طالبان در بیانیه از عربستان سعودی خواسته بود که در رویارویی طالبان با آمریکا بجای حمایت از نیروهای خارجی از طالبان و مردم مسلمان افغانستان حمایت کند.
در چند ماه گذشته عربستان سعودی تلاش کرده است تا جایگاه خود را در معادلات افغانستان از طریق مداخله در روند صلح این کشور تثبیت کند.
کارشناسان معتقدند که مداخله عربستان سعودی می‌تواند باعث پیچیدگی در روند صلح شده و تلاش‌های دولت افغانستان برای رسیدن به توافق سیاسی با طالبان را با مشکل روبرو کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала