ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

امریکا ادعای مسکو را دربارۀ مداخله در انتخابات افغانستان رد کرد

© Sputnik / Maxim Blinovامریکا ادعای مسکو را دربارۀ مداخله در انتخابات افغانستان رد کرد
امریکا ادعای مسکو را دربارۀ مداخله در انتخابات افغانستان رد کرد - اسپوتنیک افغانستان
وزارت خارجۀ روسیه می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح با طالبان دلیل دیگر تأخیر در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان می‌باشد.

به گزارش اسپوتتنیک به نقل از طلوع نیوز، وزارت خارجۀ روسیه در بارۀ تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال آیندۀ افغانستان، می‌گوید که این تأخیر بدلیل فشارهای ایالات متحده صورت گرفته است.
در اعلامیۀ وزارت خارجۀ روسیه در این باره آمده است: «به‌نظر می‌رسد که تأخیر در برگزاری انتخابات بدلیل نفوذ ایالات متحده صورت گرفته است که این، فرصت را مهیا می‌سازد تا بربنیاد نسخۀ امریکا این انتخابات برگزار شود. همین‌طور ایالات متحده می‌خواهد روند صلح افغانستان را نیز بربنیاد سناریوی خود شکل بدهد.»
اما، حکومت افغانستان این ادعاها را نادرست و شایعه می‌داند و تأکید می‌ورزد که پشتیبانی امریکا از افغانستان در چارچوب تعریف شده‌ است وهیچ کشوری حق ندارد در مسایل داخلی افغانستان مداخله کند.
در همین حال، سفارت امریکا در کابل در واکنش به این اظهارات وزارت خارجۀ روسیه، می‌گوید که تصمیم تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات این کشور گرفته شده تا به گفتۀ این نهاد، مشکلات‌ها و چالش‌هایی که در انتخابات مجلس نماینده‌گان بودند، برطرف شوند: «ما با افغان‌ها و نهادهای بین‌المللی که باور دارند آوردن اصلاحات جدی در کمیسیون انتخابات ضروری است، هم‌نظر استیم. این به خود افغان‌ها است که رهبران شان را برگزینند.»
قرار بود انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در ۳۱ ماه حمل برگزار شود، اما کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که این انتخابات با سه ماه تأخیر به تاریخ ۲۹ سرطان برگزار خواهد شد. این کمیسیون گفته بود که این تأخیر ازبهر آوردن اصلاحات در این نهاد گرفته شده‌است.
در اعلامیۀ وزارت خارجه روسیه آمده است که تصمیم تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، بر رییس‌جمهور غنی و کمیسیون انتخابات افغانستان، تحمیل شده است — چون به باور وزارت خارجۀ روسیه، آقای غنی و کمیسیون انتخابات تأکید داشتند که انتخابات در زمان معیین آن برگزار شود.
وزارت خارجۀ روسیه می‌گوید، گفت‌وگوهای صلح با طالبان دلیل دیگر تأخیر در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان است.
پیش از این، گزارش‌‎های نشر شدند که در دیدار نماینده‌گان امریکا با گروه طالبان، یکی از خواست‌ها تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بود، آنچه که طالبان و نیز امریکا آن را رد کرد.
این در حالی است که رهبران حکومت نیز تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات و یک تصمیم تخنیکی گفتند و هرگونه مداخله خود شان را رد کردند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала