پژوهشگر امریکایی تقلب انتخاباتی اشرف غنی را افشا کرد

© Sputnik / Zuhal Sarhadپژوهشگر امریکایی تقلب انتخاباتی اشرف غنی را افشا کرد
پژوهشگر امریکایی  تقلب انتخاباتی اشرف غنی را افشا کرد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در پیشاپیش انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان یک پژوهشگر ارشد امریکایی درباره مهندسی انتخابات ۲۰۱۴ ریاست جمهوری افغانستان توسط اشرف غنی افشاگری کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، توماس جانسون، پژوهشگر ارشد امریکایی در مرکز مطالعات راهبردی افغانستان اعلام کرد که اشرف غنی با سازماندهی انتخابات سال 2014 میلادی به ریاست جمهوری رسیده است.
وی تصریح کرد در انتخابات ریاست جمهوری گذشته افغانستان بسیاری از صندوق‌های رای به نفع اشرف غنی پر شده بودند.
جانسون اظهار داشت: اگر چه در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری گذشته هیچ یک از نامزدها، 50 درصد آرا به علاوه یک را کسب نکردند اما عبدالله، پیشتاز بوده است.
پژوهشگر ارشد امریکایی خاطرنشان کرد، اشرف غنی در مناطقی که در دور اول آرای کمتری کسب کرده بود در دور دوم بیشترین آرا را از همان مناطق به دست آورده است.
وی افزود: اشرف غنی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری گذشته در کابل 31 درصد آرا به نفع اشرف غنی رقم خورده بود درحالی که در دور دوم این رقم به 52 درصد افزایش یافت.
جانسون تاکید کرد که در دور اول انتخابات عبدالله پیشتاز بود اما در دوم به طور باور نکردنی نتایج آرا به نفع اشرف غنی دستکاری شد که در این باره شواهد بسیاری نیز وجود دارد.
وی بی کفایتی کمیسیون انتخابات افغانستان را از دلیل فراهم شدن زمینه تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 میلادی عنوان کرده است.
اما داودعلی نجفی، رئیس سابق کمیسیون انتخابات افغانستان سفیر سابق امریکا در کابل را مقصر نارسایی‌های انتخاباتی سال 2014 میلادی این کشور معرفی کرد.
وی تصریح کرد که کمیسیون انتخابات افغانستان خواستار بررسی این مسئله بود اما سفیر امریکا گفته بود که زمان کافی برای این کار نداریم.
تا کنون ارگ ریاست جمهوری افغانستان درباره گزارش مرکز مطالعات راهبری افغانستان اظهار نظری نکرده است.
افشاگری پژوهشگر ارشد امریکایی درباره عدم پیروزی اشرف غنی در انتخابات گذشته ریاست جمهوری این کشور در حالی صورت گرفته است که تنها چند ماه به زمان انتخابات ریاست جمهوری این کشور باقی مانده است.
این در حالی است که احزاب سیاسی افغانستان و نهادهای ناظر بر انتخابات نیز بارها درباره تکرار نارسایی‌های گذشته در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور هشدار داده‌اند.
اما دولت افغانستان تا کنون اقدامی در راستای اصلاح نظام انتخاباتی این کشور انجام نداده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала