تشکیل پول واحد اسلامی در جهان اسلام

© Fotolia / elen31ایجاد تشکیل پول واحد اسلامی در جهان اسلام
ایجاد تشکیل پول واحد اسلامی در جهان اسلام - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
یک نماینده مردم مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داد که باید به فکر آن باشیم تا پول واحد پول جهان اسلام تشکیل شود تا مقدمات نزدیک شدن کشورهای اسلامی را به یکدیگر فراهم کنیم.

به گزارش اسپوتنیک، محمدمهدی زاهدی در همایش توسعه همکاری‌های اقتصادی بازرگانی ولایت کرمان ایران و کشور افغانستان در اتاق بازرگانی کرمان اظهار کرد: استکبار با تفرقه‌اندازی در جهان اسلام، مسلمین را علیه هم به جنگ، منازعه و کشتار وادار کرده و کشورهای اسلامی از این محل دچار خسارت های سنگینی شدند که از جمله این کشورها افغانستان است و ما در آلام مردم این کشور شریک هستیم و از همین بابت پذیرای حدود 3 میلیون مردم افغانستان در ایران هستیم و بالاترین سطح مهاجرپذیری را در دنیا داریم و مهاجران زیادی از عراق نیز پذیرفته‌ایم.
وی تصریح کرد: با توجه به حضور اتباع افغانستان در ایران می‌توانیم به افزایش سطح مبادلات و تجارت بین دو کشور همت کرده و صادرات به افغانستان را از 2.4 میلیارد دالر به بیش از 10 میلیارد دلار برسانیم و این شدنی است.
وی بیان کرد: حجم مبادلات استان کرمان با افغانستان خیلی کم است و انتظار داریم برنامه 5 ساله در این زمینه طراحی و در این بازه زمانی عدد را به 400 میلیون دالر برسانیم که به راحتی شدنی است و کرمان پتانسیل‌های بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف دارد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: پتانسل‌های معدنی، خدمات مهندسی، محصولات زراعتی، صنایع دستی از استان کرمان قابل صادرات است و توانمندی های افغانستان نیز قابلیت صادرات دارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش پیشنهاد داد که باید به فکر باشیم تا پول واحد پول جهان اسلام تشکیل شود تا مقدمات نزدیک شدن کشورهای اسلامی را به یکدیگر فراهم کنیم.، گفت: کشورهای اسلامی می‌توانند بازار مشترک جهان اسلام را تشکیل داده و با برگزاری قوی اجلاس کنفرانس اسلامی، حق وتو را در سازمان ملل به دست آورند.
وی تصریح کرد: رویکردهای آینده جهان در حوزه فناوری، دانش و اقتصاد، شرکت های دانش بنیان است و می‌توانیم شرکت‌های دانش‌بنیان مشترکی را ایجاد کنیم و ایران توانمندی بسیار بالایی در این زمینه دارد و می‌تواند به همه کشورهای اسلامی کمک کند.
این عضو مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: انجام پروژه های بزرگ صنعتی و اقتصادی در کشورهای اسلامی و ایجاد بازار مشترک اقدام خوبی است و در این زمینه آمادگی لازم در استان کرمان و ایران وجود دارد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала