ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

نتایج نهایی مجلس نمایندگان 9 ولایت افغانستان اعلام می شود

© Photo / Facebook/Hashemiنتایج نهایی مجلس نمایندگان 9 ولایت افغانستان اعلام می شود
نتایج نهایی مجلس نمایندگان 9 ولایت افغانستان اعلام می شود - اسپوتنیک افغانستان
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد، که قرار است نتایج نهایی انتخابات مجلس نمایندگان 9 ولایت کشور امروز(شنبه) اعلام شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، سید حفیظ الله هاشمی کمیشنر و سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان گفت: فهرست ابتدایی نمایندگان کابل به کمیسیون شکایات رفته است و نتایج 9 ولایت دیگر را که کمیسیون شکایات نهایی کرده و به ما فرستاده، امروز(شنبه) اعلام خواهیم کرد.

تاخیر دو هفته ای در نتایج ابتدایی انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
تاخیر دو هفته ای در نتایج ابتدایی انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان

هاشمی افزود، که ولایات به ترتیب که نتایج ابتدایی آنها اعلام گردیده، به همان ترتیب به کمیسیون شکایات فرستاده شده و پس از رسیدگی به شکایات دوباره به این کمیسیون فرستاده می‌شود و به همان ترتیب نتایج نهایی آنها اعلام خواهد شد.
در همین حال، علیرضا روحانی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، نیز گفت، که نتایج نهایی 9 ولایت به کمیسیون انتخابات فرستاده شده و ده ولایت دیگر امروز یا فردا به کمیسیون انتخابات فرستاده خواهد شد.
وی افزود، که بررسی نتایج ولایات باقی مانده در هفته آینده نهایی خواهد شد.
وی خاطرنشان ساخت، که نتایج نهایی ولایت کابل و کوچی ها به خاطر تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی آنها، پیش از پایان وقت قانونی شان نهایی خواهد شد.
به گفته او، احتمال تغییرات قانونی در نتایج برخی ولایات وجود دارد، شماری رای افراد تغییر خواهد کرد.
آقای روحانی تاکید کرد، که در برخی ولایات جای افراد برنده و بازنده تبدیل شده است.
ولایات بامیان، دایکندی، ارزگان، لغمان و نیمروز در اولویت قرار داشته و در ابتدا لیست نهایی نمایندگان این ولایات اعلام خواهد شد.
از سوی دیگر، سید حفیظ الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون انتخابات در مورد انتخابات غزنی می‌گوید، که این کمیسیون برای برگزاری انتخابات غزنی آمادگی دارد.
او گفت: برخی مسایلی مربوط به دولت می باشد. ما پیشنهادات خود را در پیوند به انتخابات غزنی به دولت فرستادیم و منتظر تصمیم حکومت هستیم.
وی بدون همکاری جامع جهانی، حکومت، نهادهای ناظر انتخاباتی و احزاب سیاسی انتخابات 29 سرطان را ناممکن می خواند.
هاشمی تاکید کرد، که نهادهای نامبرده باید همکاری های لازم را با کمیسیون داشته باشند؛ تا  دست این کمیسیون برای برگزاری انتخابات شفاف و به موقع باز باشد.
یادآوری می کنیم، که کمیسیون انتخابات تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی ولایت غزنی، شوراهای ولایتی و ولسوالی ها را 29 سرطان 1398 اعلان نموده است.

انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان به جز از غزنی و کندهار به تاریخ 28-29 میزان سال روان برگزار شد و از ولایت کندهار پس از یک هفته تاخیر برگزار شد. اما از ولایت غزنی تا اکنون برگزار نشده است. 

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала