از اسراف تا گرسنگی در عربستان سعودی

CC BY-SA 3.0 / Vengolis / Kabsa 001از اسراف تا گرسنگی در عربستان سعودی
از اسراف تا گرسنگی در عربستان سعودی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
برخی مردم عربستان طبق پدیده‌ای جدید تصاویر مربوط به اسراف و تبذیر خود در مواد غذایی را با فخرفروشی منتشر می‌کنند، در حالی که ۴ میلیون سعودی گرسنه هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از پایگاه خبری العهد لبنان، عربستان سعودی از دیرباز با پدیده اسراف و تبذیر بویژه در اتلاف مواد غذایی مواجه بوده است. در همین راستا اخیراً پدیده‌ای در عربستان گسترش پیدا کرده که سعودی‌ها نام الهیاط بر آن گذاشته‌اند.
الهیاط در لغت به معنی فریاد زدن و مضطرب شدن است، اما اصطلاحی عامیانه است که برای اولین بار در سال 2006 مورد استفاده قرار گرفت و به معنی مبالغه در فخر فروشی به دیگران است. این پدیده ناظر بر اسراف و تبذیر گسترده در استفاده مواد غذایی و خوراکی و منتشر کردن تصاویر و فیلم‌های مربوط به آن است.
عربستان بیشترین اسراف و دور ریز را در مصرف مواد غذایی دارد و آمار وحشتناکی در این رابطه از خود به جای گذاشته است. عادت ها و سنت های دور ریختن مواد غذایی در اجتماعی موجود در عربستان به گونه ای است که مراسم و مناسبت‌های مختلف و حتی در روزهای عادی به بالاترین حد خود می‌رسد. سعودی‌ها در مهمانی‌ها برای تفاخر به دیگران تا حد بسیار زیادی غذا درست می کنند، تا جایی که بیش از 75 درصد از مواد غذایی که در عربستان استفاده می شود، دور اندخته می شود و از آن استفاده‌ای نمی‌شود.
با وجود تلاش برخی گروه‌های مردمی در عربستان، اما این مشکل همچنان از بین نرفته و دور ریختن مواد غذایی در این کشور در اوج خود قرار دارد.
این در حالی است که تعداد قابل توجهی از خانواده‌های سعودی در شهرهای مختلف این کشوربسیار فقیر هستند و غذای بسیار کمی که جمعیت‌های مذکور برای آنها تهیه می‌کنند، دریافت می‌کنند.
از سوی دیگر سیاست‌های عربستان طی چهار سال گذشته گرسنگی را در بالاترین حد خود در میان ملت یمن رواج داده است. بیش از نیمی از ملت یمن در نتیجه اقدامات عربستان در معرض گرسنگی قرار دارند.
گزارش‌های آماری منتشر شده از سوی دستگاه حاکمیت عربستان سعودی و گزارش سازمان جهانی غذا و گزارش مرکز غذایی باریلا، آمار متفاوتی را در خصوص دور انداختن مواد غذایی در عربستان ارائه می‌دهند. عبدالرحمان الفضلی وزیر محیط زیست و آب و کشاورزی عربستان میزان دور ریز مواد غذایی در عربستان را حدود 40 درصد اعلام کرده است. این در حالی است که سازمان فائو معتقد است که میزان دور انداختن هر فرد سعودی از مواد غذایی حدود 20.8 کیلوگرم در سال است.
بر اساس آمارهای رسمی عربستان سعودی سالیانه در این کشور حدود 166 هزار تن غذا دور ریخته می‌شود، اما سازمان فائو این عدد را بالغ بر 416 هزار تن ارزیابی می‌کند، این در حالی است که مرکز باریلا این مقدار را 8.5 میلیون تن بر آورد کرده است.
این در حالییست که حاکمیت عربستان سعودی جزئیات فقر در این کشور را مخفی نگه داشته است، اما اطلاعات موجود نشان می‌دهد که معدل فقر طی سالهای اخیر به نسبت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.
فیلیپ آلستون هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در خصوص فقر مطلق و حقوق بشر در جریان سفر خود به ریاض در تاریخ 19 جنوری 2017 اعلام کرد که از میزان فقر در برخی مناطق عربستان شوکه شده است.
بر اساس آمارهای مربوط به سال 2017 تعداد فقرا در عربستان حدود 4 میلیون نفر برآورد شده است. روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در همان سال گزارشی را منتشر کرده و اعلام کرد که بین یک میلیون تا 4 میلیون شهروند عربستانی با حقوقی کمتر از 530 دلار در ماه زندگی می کنند. این روزنامه می‌افزاید که حاکمیت عربستان همواره شاخص‌های میزان فقر این کشور را مخفی نگه می‌دارد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала