استانکزی: امریکا خروج تمام نیروهایش از افغانستان را پذیرفت

© Sputnik / Vladimir Astapkovich /  مراجعه به بانک تصاویر استانکزی: امریکا خروج تمام نیروهایش از افغانستان را پذیرفت
استانکزی: امریکا خروج تمام نیروهایش از افغانستان را پذیرفت - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رییس پیشین دفتر طالبان در قطر و رییس هیات مذاکره کننده طالبان با زلمی خلیلزاد گفته است که امریکا پذیرفته که تمامی نیروهای نظامی و ملکی خارجی از افغانستان خارج شوند.

به گزارش اسپوتنیک، شیرمحمدعباس استانکزی در یک گفتگوی تازه‌ رسانه‌ای که امروز چهارشنبه (10 دلو) منتشر شده گفته است که در مذاکرات قطر با نمایندگان امریکا روی دو موضوع توافق شده است.

استانکزی افزوده که این توافقات شامل خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان و دوم اینکه خاک افغانستان دیگر بر علیه امریکا و متحدانش در منطقه و جهان استفاده نخواهد شد، می‌باشد.

به گفته او، نمایندگان طالبان و امریکا تاهنوز سه بار با هم در امارات و قطر روی این مسایل مشترک گفتگو کرده‌اند تا سرانجام روی این دو مورد توافق شده است. 

او یاد آور شده که نشست شش روزه اخیر با نمایندگان امریکا نسبت به دو نشست قبلی پر دستاورد بوده و امریکا پذیرفته تمام نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند.

استانکزی افزوده: "ما به صراحت به امریکا گفتیم که اگر نیروهای خارجی در افغانستان وجود داشته باشند جهاد ما نیز ادامه پیدا خواهد کرد؛ آنها موافقه کردند که تمامی نیروهای نظامی و غیر نظامی خود را از افغانستان بیرون کنند؛ و حتی اینطور موافقه کرده‌اند که اگر به محافظان سفارت‌شان اجازه دهیم هم آنها تنها در داخل سفارت خواهند بود. امریکایی‌ها گفته اند که حضور دایمی و پایگاه نظامی نمی‌خواهند ولی به این شرط که برای شان اطمینان داده شود که افغانستان دیگر بر ضد امریکا و متحدانش استفاده نشود و ما هم این مساله را پذیرفته ایم".

به گفته او، روی همین دو موضوع ایجاد دو کمیته تخنیکی نیز توافق شده تا در این موارد کار کنند و بعداً در نشستی که قرار است به تاریخ 25 فبروری برگزار شود، توافق نهایی با ضمانت و حضور سازمان ملل متحد، کشورهای عضو کانفرانس اسلامی و دیگر کشورها امضا خواهد شد.

او در مورد اینکه قرار بود در نشست قطر اعلامیه مشترک صادر شود نیز گفته است، زمانیکه امریکا در این نشست صحبت مذاکره با دولت افغانستان و برقراری آتش بس را به میان آورد این پیشنهاد از سوی نمایندگان طالبان رد شد و به همین خاطر اعلامیه مشترک نیز صادر نشد.

این مقام طالبان گفته: "امریکایی‌ها مساله برقراری آتش بس هنگام خروج نیروهای امریکایی و آغاز مذاکره با حکومت افغانستان را یاد کردند؛ ولی ما این مساله را رد کردیم و برای شان گفتیم تا زمانیکه تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان خارج نشده امکان ندارد که با حکومت افغانستان وارد مذاکره شویم؛ ما گفتیم مسایلی که به امریکا مربوط می‌شود خروج نیروهایش از افغانستان، کشیدن سران طالبان از لیست سیا، آزادی زندانیان و به رسمیت شناختن دفتر سیاسی قطر است که ابتدا باید این مسایل انجام شود و بعداً مسایلی که با دولت افغانستان مربوط می‌شود به وقت و زمانش انجام خواهد شد".

عباس استانکزی در مورد صلح بین الافغانی گفته که طالبان حالا هم با اداره کابل نه بلکه با جریان‌های دیگر سیاسی، احزاب، بزرگان قومی و علمای افغانستان در تماس اند و با نمایندگان آنان در برخی از کشورهای خارجی دیدار کرده‌اند.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала