وزیر خارجه ایران: بدون گفتگو با دولت افغانستان با طالبان اقدامی نکرده‌ایم

© Sputnik / Grigoriy Sisoev / ورود به گالری تصاویروزیر خارجه ایران: بدون گفتگو با دولت افغانستان با طالبان اقدامی نکرده‌ایم
وزیر خارجه ایران: بدون گفتگو با دولت افغانستان با طالبان اقدامی نکرده‌ایم - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزیر خارجه ایران در رابطه به تلاش‌های این کشور در روند صلح افغانستان و گفتگو با طالبان، در پاسخ به برخی انتقادها گفته است که ایران هیچگاه در این راستا بدون گفتگو با دولت افغانستان اقدامی نکرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که ظهر چهارشنبه (۲۴ دلو) میزبان خبرنگاران رسانه‌های خارجی در وزارت خارجه ایران بود، به یک سوال خبرنگار آوا در مورد رویکرد اخیر این کشور پیرامون روند صلح افغانستان و گفتگو با طالبان و همچنان انتقادهایی که مطرح شده، پاسخ داده، گفت: "برای ما در افغانستان همواره محور این بوده که باید نتیجه کار توسط افغانی‌ها هم مدیریت و هم هدایت داده شود. به همین دلیل ما هیچ‌گاه بدون گفتگو با دولت افغانستان اقدامی نکرده‌ایم".

مجلس ایران: معتقد به همکاری با طالبان علیه داعش هستیم - اسپوتنیک افغانستان
مجلس ایران: معتقد به همکاری با طالبان علیه داعش هستیم

ظریف ادامه داد که تماس‌های این کشور با طالبان به دولت افغانستان اطلاع داده شده و تلاش‌های وزارت امورخارجه ایران برای کمک به روند صلح افغانستان، با اطلاع دولت شکل گرفته است.

وی در مورد منتقدین نقش ایران در تسهیل روند صلح افغانستان گفت: "بله! گروه‌هایی در داخل افغانستان هستند که ممکن است با این تماس‌ها موافق نباشند. در جمهوری اسلامی ایران نیز ممکن است همه موافق این تماس‌ها نباشند".

اما وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: "ما معتقدیم که نیاز است در نهایت دولت افغاستان و همه گروه‌ها به یک راه‌حل صلح‌آمیز برسند".

وی در عین حال در مورد تلاش‌های سایر کشورها به خصوص امریکا در روند صلح افغانستان خاطرنشان نمود: "فکر نمی‌کنیم اقداماتی که از سوی دیگران مخصوصا ایالات متحده امریکا دارد انجام می‌شود، بر اساس این محور (راه‌حل صلح‌آمیز و به مدیریت و هدایت دولت افغانستان) است".

قابل ذکر است که چندی پیش وزیر خارجه ایران گفته بود که "ترسیم آینده سیاسی افغانستان بدون نقش طالبان ناممکن است". این اظهارات آقای ظریف با واکنش‌های تند دولت‌مردان افغانستان مواجه شد و موجی از انتقادات را در پی داشت.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала