طرح برگزاری انتخابات نهایی می‌شود

© Photo / I E C Aطرح برگزاری انتخابات نهایی می‌شود
طرح برگزاری انتخابات نهایی می‌شود - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
طرح برگزاری انتخابات ریاست جمهوری همراه با انتخابات شورای ولایتی و شوراهای ولسوالی‌ها را تا یک ماه دیگر تکمیل و همه‌گانی خواهند ساخت.

به گزارش اسپوتنیک، اعضای رهبری کمیسیون مستقل انتخابات که حدود هشت روز پیش، در سیزدهم حوت به وظایف‌شان معرفی شدند، اطمینان می‌دهند که به انتخابات شفاف، قابل قبول و معیاری متعهد خواهند بود.
اورنگ‌زیب، معاون کمیسیون مستقل انتخابات روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم حوت در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، کمیته‌های تخنیکی را برای امکان‌سنجی و چگونه‌گی برگزاری چهار انتخابات پیش رو، گماشته‌اند. هرچند آقای اورنگ زیب می‌گوید،‌ این کمیته‌ها تا یک هفته دیگر قرار است بررسی‌های‌شان را با رهبری کمیسیون مستقل انتخابات شریک سازند، اما طرح نهایی تا یک ماه دیگر همه‌گانی خواهد شد. آقای اورنگ‌زیب افزود: «تا یک ماه دیگر کمیسیون مستقل انتخابات طرح برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی را با حکومت شریک خواهد ساخت».
افزون بر این، مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات از شکل‌گیری کمیته‌های تخنیکی دیگری به منظور بررسی استفاده از فناوری انگشت‌نگاری، استخدام‌ها در کمیسیون و نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهندگان خبر داده است. آقای اورنگ زیب می‌گوید،‌ پس از تکمیل شدن بررسی‌های تخنیکی،‌ یافته‌ها و ملاحظات مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات با احزاب سیاسی، نهادهای مدنی، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و طرف‌های دخیل در روند انتخابات در میان گذاشته خواهد شد. تا به گفته او، یک اجماع نظر عمومی در پیوند به انتخابات ‌شکل گیرد.
اورنگ‌زیب، معاون کمیسیون مستقل انتخابات هم‌چنان گفت، جامعه جهانی حمایتش را اعلام کرده است که برای انتخابات آینده بودجه فراهم می‌کند، اما پس از نهایی شدن طرح برگزاری انتخابات به موضوع بودجه خواهیم پرداخت.
بر اساس تقویم کنونی، انتخابات ریاست جمهوری قرار است هم‌زمان با انتخابات شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی و مجلس نماینده‌گان ولایت غزنی در ۲۹ سرطان سال آینده برگزار شود. این در حالی است که نتایج انتخابات مجلس نماینده‌گان هنوز به گونه‌ی مکمل نهایی نشده است. بر اساس گزارش‌های کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج انتخابات ۱۸ ولایت نهایی شده و سرنوشت نتایج ۱۵ ولایت دیگر تا کنون معلوم نیست. از سوی دیگر با وجود تعدیلات به میان آمده در قانون انتخابات، هنوز سرنوشت بودجه و امنیت انتخابات ریاست جمهوری به صورت دقیق روشن نشده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала